Vražda J. Duckého, ako aj každého iného človeka zrelativizuje hodnotu ľudského života. Určite na istotách nepridáva, povedal poslanec NR SR a spisovateľ Ladislav Ballek. Prísť o život pred dverami vlastného domu sa vymyká charakteristike usporiadaných pomerov v civilizovaných krajinách. Takéto vybavovanie si účtov vyvolá aj nedobré predstavy, veď keď sa to stalo vysokopostavenému človeku, komu sa to potom nemôže stať. "Ľudí potom môže chrániť len chudoba."
Vyšetrenie vraždy J. Duckého si podľa názoru poslanca NR SR Jána Langoša vyžiada špeciálne postupy a verí, že potom bude objasnená. Zvláštne tímy si vyžadujú zvláštne prostredie, v ktorom sa vražda udiala. Je to sofistikované prostredie s obrovskými finančnými prostriedkami, väčšími, ako má štát. Preto do takéhoto bezohľadného prostredia musí polícia vniknúť, pri dostatku odvahy a rozvahy môže byť aj úspešná. J. Langoš pripomenul naliehavosť obnovenia vízovej povinnosti pre občanov Ruska a Ukrajiny ako systémovú ochranu pred ďalšími teroristickými činmi.
Cestu, ktorou sa uberal J. Ducký, označil podpredseda SDĽ Peter Weiss za zlú, ktorá sa nemôže skončiť dobre. Nepredpokladal však, že skončí svoj život ako obeť vraždy, skôr predpokladal, že bude musieť prejsť trestným vyšetrovaním. Vraždou je otrasený, pretože ju považuje za ďalší dôkaz vstupu hospodárskych mafií už aj do politického prostredia. Naplnili sa tak slová bývalého ministra vnútra, že mafia prerástla do najvyšších miest v štátnej správe.
Podľa podpredsedu vlády Pavla Hamžíka príčinu tragickej udalosti treba hľadať skôr v súvislosti s tým, čo sa na Slovensku odohrávalo pred minuloročnými parlamentnými voľbami - teda akým spôsobom boli prelievané peniaze a kto o tom vedel. Treba ju hľadať aj v morálnom stave spoločnosti, ako aj v štruktúrach organizovaného zločinu. Hamžík zdôraznil, že by bol nerád, keby prípad Jána Duckého signalizoval snahu o destabilizáciu slovenskej vnútropolitickej situácie.
Za "smutnú udalosť" považuje vraždu bývalého ministra hospodárstva a riaditeľa SPP Jána Duckého minister spravodlivosti SR Ján Čarnogurský. Tento čin signalizuje "zlý stav vnútornej bezpečnosti". Podľa J. Čarnogurského zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by išlo o politicky motivovanú vraždu.
Vláda má indície o tom, že po parlamentných voľbách sa vytvorila paralelná tajná služba spolupracujúca s podsvetím. Minister vnútra SR Ladislav Pittner pripustil, že vyšetrovanie vraždy exministra hospodárstva a poslanca HZDS Jána Duckého poslúži k objasňovaniu spomenutých indícií a nevylúčil, že bude vytvorený špeciálny vyšetrovací tím. Minister pripomenul, že polícia mohla začať vyšetrovanie aktivít exriaditeľa Slovenského plynárenského priemyslu J. Duckého až po podaní trestných oznámení. Polícia mu neposkytovala osobnú ochranu. (TASR)