Posledná správa šéfa Špeciálnej komisie OSN pre dohľad nad plnením podmienok prímeria v Iraku (UNSCOM) Richarda Butlera (na snímke REUTERS) v decembri minulého roku tvrdila, že ani po ôsmich rokov práce tohto panelu Bagdad nevyhovel všetkým požiadavkám inšpektorov, a preto nie je možné konštatovať, že v súlade s rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN Irak zlikvidoval svoje zbrane hromadného ničenia a prestal vyrábať nové. Americká bojová operácia Púštna búrka, ktorá na podnet správy UNSCOM nasledovala, signalizovala ak nie koniec doterajšej medzinárodnej stratégie voči Iraku, založenej na monitorovaní jeho zbrojných kapacít, tak prinajmenšom vážnu krízu tejto stratégie, a podnietila diskusie o tom, čo bude ďalej s UNSCOM - v akej forme a či vôbec majú v Iraku pokračovať zbrojné inšpekcie.
Keď boli pred týždňom zo zdrojov OSN zverejnené informácie o tom, že inšpektori zneužívali svoj mandát na špionáž pre americké tajné služby, táto kríza sa ďalej prehĺbila. Správy o špionáži pod mandátom OSN poškodzujú povesť svetovej organizácie (nezávislosť UNSCOM verejne obhajuje aj samotný generálny tajomník OSN Kofi Annan) a naopak ďalšie rozoberanie týchto obvinení by organizáciu vrhlo do konfliktu s jedným zo stálych členov BR, USA, ktoré obvinenia popierajú. Denník Washington Post s odvolaním sa na nemenovaného poradcu generálneho tajomníka OSN napísal, že Annan nemá záujem o otvorenú konfrontáciu s Washingtonom a vyhovuje mu, že túto prácu urobia za neho médiá. Navyše, koľko je členov BR OSN, toľko je rôznych názorov na budúcnosť inšpekcií - Rusko žiada odstúpenie šéfa UNSCOM Richarda Butlera, USA sú za pokračovanie inšpekcií, i keď sa neuzatvárajú pred zmenami, a Francúzsko navrhuje založenie celkom novej, nezávislej monitorovacej komisie.
K práci UNSCOM sa v týchto dňoch vyjadril aj jej predseda Richard Butler, ktorý čelí rastúcim tlakom na svoje odstúpenie a obvineniam zo zneužívania mandátu. Práca komisie sa podľa neho v Iraku ešte neskončila, pričom pripustil, že je potrebné ju vylepšiť, a ďalej uviedol, že nemá v úmysle podať demisiu. UNSCOM, na ktorej práci sa za osem rokov zúčastnilo 8000 expertov zo 40 krajín, podľa Butlera vykonala veľký kus práce. "Verím, že medzinárodné spoločenstvo zotrvá v odhodlaní presadzovať odzbrojovacie ciele a nadviaže na prácu, ktorá bola v Iraku urobená," povedal Butler v pondelok vo Washingtone.
(REUTERS, r)