Úmysel zmeniť 85 rokov staré zákony o udeľovaní štátneho občianstva pre prisťahovalcov v Nemecku rozčeril politickú hladinu už v polovici októbra minulého roka počas koaličných rokovaní medzi budúcimi vládnymi partnermi - sociálnymi demokratmi (SPD) a Zelenými. Už vtedy bola rýchla dohoda tŕňom v oku kresťanským a sociálnym demokratom (CDU/CSU), ktorí síce mali rovnako reformu občianstva vo vládnom programe, ale nedokázali ju počas 16 rokov vlády zrealizovať. Len v minulom volebnom období ju v parlamente odmietli osemkrát.
Nová červeno-zelená vláda chce do začiatku leta zaviesť dvojité občianstvo, teda bez straty pôvodnej príslušnosti cudzinca, jednak pre deti, ktorých aspoň jeden rodič sa už v Nemecku narodil alebo sa sem natrvalo prisťahoval pred 14. rokom svojho života a jednak pre dospelých po ôsmich rokoch pobytu v krajine. Najväčšia opozičná strana CDU a jej sesterská CSU sa rozhodli proti úmyslu vlády liberalizovať zákony z roku 1913 reagovať podpisovým plebiscitom, ktorý má odštartovať 24. januára. Zvlášť bavorský premiér Edmund Stoiber mobilizuje široké masy veľmi tvrdými argumentmi, keď dvojité občianstvo označuje za väčšie nebezpečenstvo pre Nemecko, ako boli teroristické akcie Frakcie červenej armády (RAF) v 70. rokoch.
Aj keď argumenty oboch strán majú svoje pre a proti, alarmujúcou je skutočnosť, že napriek odporu opozície už dnes majú podľa odhadov nemeckej tlače dvojité občianstvo asi dva milióny zo 7,4 milióna cudzincov (najväčšiu skupinu tvoria Turci - 2,1 milióna, potom Srbi 850 tisíc, Taliani 600 tisíc a Gréci 360 tisíc.) Automaticky napríklad dostávajú občianstvo etnickí Nemci. Aj deti zo zmiešaných rodín Nemca s cudzincom dostávajú podľa obdobného zákona v druhej krajine občianstvo svojho druhého rodiča. Dva pasy majú napríklad aj v Nemecku žijúci cudzinci, ktorým zákony rodnej krajiny nepripúšťajú odňatie pôvodného občianstva, napríklad Irán, Tunisko, Alžírsko a Grécko. V prípade Turkov, ktorí sa aj v prospech nemeckého občianstva vzdajú tureckého, im turecká strana často ich pôvodnú príslušnosť opäť vráti. Preto je potrebné cudzincov zrovnoprávniť.
Diskusia o dvojitom občianstve môže byť pre takú prisťahovaleckú krajinu ako Nemecko veľmi nebezpečná. Dokazuje to aj skutočnosť, že zatiaľ získala opozícia jednoznačne na svoju stranu len - extrémnu pravicu. MIRIAM MRÍZOVÁ