USA najprv obvinili Moskovskú chemickotechnologickú univerzitu Mendelejeva, Vedeckovýskumný a konštrukčný inštitút energotechniky a Štátny moskovský inštitút letectva, že tajne pomáhajú Iránu vyvíjať raketové technológie. Ruská Federálna bezpečnostná služba včera oznámila, že starostlivo preverila všetky tri inštitúty a že ani jeden z nich neporušil medzinárodné pravidlá kontroly šírenia zbraní hromadného ničenia. Washington však zareagoval tým, že de facto postavil Moskvu pred ultimátum: buď preruší všetku vojenskú spoluprácu s Teheránom, alebo bude obmedzený počet spoločných štartov satelitov. Pre Ruskú kozmickú agentúru by to znamenalo skutočnú katastrofu, lebo práve za štarty amerických komerčných satelitov, ktoré sú na obežnú dráhu vynášané ruskými nosičmi, získava ročne miliardy USD. V tomto roku sa má uskutočniť 16 štartov a Američania chceli tento počet zásadne zvýšiť.
Posledný škandál však môže celý program zmraziť. Jediný, kto za ruskú stranu pripustil možnosť spolupráce ruských inštitútov s Iránom, je člen Ruskej akadémie vied, známy ekológ Alexej Jablokov. Vyhlásil, že síce zo všetkých kontraktov boli vojenské programy vyčiarknuté na príkaz prezidenta Borisa Jeľcina už v roku 1994, ale aj potom sa niektoré ruské organizácie podieľali na vývoji iránskych rakiet. Ako jeden z dôkazov Jablokov uvádza prípad iránskeho špióna, ktorý bol v roku 1998 zadržaný v Moskve pri odovzdávaní technických údajov o strategických raketách.
Celkovo je už na čiernej listine vedeckých centier, ktoré Američania obvinili z vojenskej spolupráce s Iránom, 12 ruských inštitútov. V minulom roku napríklad z tohto dôvodu jeden z nich prišiel o 50 miliónov USD. Ako ruské tajné služby, tak aj ministerstvo zahraničných vecí tvrdí, že ide o nepremyslené, nepodložené rozhodnutie USA. Niektorí politici poukazujú na to, že za celým škandálom opäť stojí Monika Lewinská, pretože americký prezident Bill Clinton sa za každú cenu snaží odpútať pozornosť od svojho sexuálneho škandálu.