Nórsky diplomat, ktorý navštívil SR krátko po svojej 5-dňovej ceste do Kosova, odpovedal na otázky SME týkajúce sa kosovskej krízy. V tejto súvislosti zdôraznil, že lietadlá NATO, ktoré použilo medzinárodné spoločenstvo ako hrozbu proti Belehradu na dosiahnutie prímeria v Kosove, zostávajú v aktivovanom stave a môžu kedykoľvek zasiahnuť.
Práve ste sa vrátili z Kosova. Mohli by ste v tejto chvíli povedať, ktorá strana je hlavným destabilizačným prvkom?
"Úprimne povedané, chyby a porušovanie dohôd existujú na oboch stranách. Myslím si, že musíme neustále upozorňovať kosovských Albáncov, Kosovskú oslobodzovaciu armádu, aby tiež dodržiavali prímerie, ktoré sa podpísalo a s ktorým súhlasili. Ďalším problémom je, že sa vo veľkom nelegálne pašujú zbrane do Kosova a tomu by sme sa mali usilovať zabrániť. Obe strany s nami musia spolupracovať."
Misia OBSE má overovať prímerie, ktoré však fakticky neplatí. Ste v tomto smere optimista? Čo si myslíte ako diplomat o prípadnom útoku NATO, pretože tento útok zrejme i tak nič nevyrieši, a to vie aj pán Miloševič.
"Myslím, že by sme mali spraviť všetko pre to, aby sme zabránili takémuto útoku. Pretože takýto útok by znamenal utrpenie civilného obyvateľstva. Ale táto možnosť je veľmi reálna a ja si myslím, že prezident Miloševič o tom vie a dúfam, že to bude brať aj vážne. To, že došlo k použitiu tejto formy tlaku, je takpovediac chyba prezidenta Miloševiča.
Verifikačnej misii OBSE sa už podarilo čosi dosiahnuť. Mnoho presídlencov sa mohlo vrátiť domov. To, samozrejme, nestačí, ale je to veľmi dôležité, ak sa má vytvoriť prostredie pre politické riešenie. Myslím si, že v posledných dňoch OBSE ukázala, že dokáže spolupracovať s oboma stranami a tým získala úctu, rešpekt a dôveru ľudí. Súhlasím s vami, že je to veľmi, veľmi ťažká situácia. Ale nesmieme sa vzdať skôr, ako sme sa pokúsili. A my v Európe nechceme etnicky vyčistené oblasti." BAŠA JAVŮRKOVÁ