m Masakra v Račaku znova nastoľuje otázku intervencie
NATO. Zdá sa však, že zostane pri verbálnych útokoch na Slobodana Miloševiča.
"Vždy sme požadovali internacionalizáciu konfliktu, nemôžeme však čakať, že medzinárodné spoločenstvo vysloví súhlas so všetkými našimi stanoviskami. Misia OBSE je veľkým experimentom, evidentne ale nemôže splniť svoje úlohy. Nestačí sa prizerať. Obyvateľstvo musí byť chránené pred prechmatmi. S obavami pozorujeme, ako srbská strana robí všetko možné pre to, aby obmedzila možnosti OBSE, ako to možno vidieť na zaobchádzaní so šéfom misie Williamom Walkerom, ktorého po odhalení masakry vyhlásili za personu non grata. NATO by nemalo chrániť len spolupracovníkov OBSE, ale aj obyvateľstvo. Mandát musí byť rozšírený.
Medzinárodné spoločenstvo nehovorí jedným hlasom, sú tu rôzne záujmy rozličných krajín. To, že sa v mnohých metropolách Európy hovorilo o tom, že Kosovská oslobodzovacia armáda (UCK) je najväčším problémom pre mier v Kosove, je pre nás dôvodom na zamyslenie."
m Medzinárodné spoločenstvo odmieta vašu požiadavku na nezávislosť.
"Máme právo odporovať protiprávnej štátnej moci. Na svojej požiadavke trváme. Malo by sa vziať do úvahy, že odmietanie našej požiadavky na nezávislosť je to isté ako plná moc pre pokračovanie Miloševičovej vojnovej politiky. USA už v Miloševičovi vidí hlavný problém. To vítame, to je pokrok. Albánci sú ochotní uzavrieť kompromis, čo sa týka harmonogramu realizácie nezávislosti. Cieľa sa však nevzdáme."
m Nikto nevie, kto vlastne je na albánskej strane k dispozícii ako partner na rokovanie: prezident Rugova? UCK? Adem Demači? Alebo vy sám?
"Medzinárodné spoločenstvo nie je celkom bez viny. Podnikli sa pokusy nájsť takých albánskych politikov, ktorí by odstúpili od požiadavky nezávislosti. To sa sotva podarí, tieto pokusy však prispievajú k nášmu rozštiepeniu. Pritom je podstatné to, že my Albánci si svoje vnútorné problémy riešime sami. Musíme dospieť k nosným rozhodovacím štruktúram, aby sme neboli postavení proti sebe."
m Prezidentovi Rugovovi sa vyčíta, že je nepružný, o vodcovi opozície Demačim tvrdia, že sa chce stať prezidentom, vlani na jar zvolený parlament sa vraj nikdy nezišiel a UCK si robí, čo chce.
"Iste, stojíme pred veľkou výzvou. Máme vojenskú organizáciu, čo je nová situácia. Rugova sa zdráhal uznať túto novú situáciu a nadviazať spojenie s UCK. Musíme spojiť civilnú a vojenskú štruktúru. Musíme dospieť k jednote. S ľútosťou musím konštatovať, že sme stratili mnoho času. Politické a vojenské vedenie nie je práve na najvyššej úrovni, zatiaľ čo obyvateľstvo je ochotné dať pre Kosovo všetko. Nie všetky motívy vedúcich predstaviteľov sú čisté, osobné pocity a ambície sú dosť v popredí. Nikto nemôže sám vyriešiť všetky otázky, ani Rugova, ani UCK."
(ČTK)