m Počas diskusie parlamentného výboru EÚ-SR ste museli upozorniť slovenských poslancov, že plénum výboru nie je miestom na riešenie straníckych problémov...
"Nechcem, aby to bolo pochopené zle, k diskusiám patrí výmena názorov, to je znak demokracie. Moja poznámka smerovala len k tomu, že počas zasadania spoločného výboru by vnútropolitická diskusia nemala byť jediným bodom. Malo by ísť predovšetkým o strednodobý a dlhodobý integračný proces Slovenska do EÚ, ktorý je teraz viac v pozornosti medzinárodnej scény. To bol môj podnet."
m Ako hodnotíte balíček ekonomických opatrení novej vlády?
"Ekonomické opatrenia sú veľmi odvážne a môžem slovenskej vláde len gratulovať. Ja dúfam, že tieto opatrenia na Slovensku nájdu potrebné pochopenie. Aj všetky členské krajiny EÚ museli v posledných rokoch prejsť masívnym úsporným programom vo verejnej oblasti, aby splnili veľmi prísne maastrichtské kritériá potrebné pre zavedenie spoločnej meny euro. Po odštartovaní eura sa však ukázalo, že opatrenia boli potrebné a pochopili to aj obyvatelia. Som presvedčený, že keď sa na Slovensku podarí balíček presadiť tak, ako to vysvetľovali páni Dzurinda a Mikloš, bude to mať aj v SR pozitívny ohlas."
m Európska únia požaduje od slovenskej vlády, aby skôr, než sa rozhodne o preradení Slovenska do prvej skupiny kandidátov, potvrdila svoju stabilitu. Je podľa vás nová slovenská vláda stabilná?
"Určite. Zasadnutie malo veľmi dobrú atmosféru, moji kolegovia z Európskeho parlamentu ocenili pragmatický prístup, rovnako zástupcovia Európskej komisie si pochvaľovali, že došlo k neporovnateľnému zlepšeniu pri presadzovaní spoločenského práva a pravidiel hry, a že rozdiel medzi Slovenskom a ostatnými krajinami z prvej skupiny kandidátov je veľmi malý. Mal som pocit, že oficiálne miesta veľa bodov takpovediac odfajkli. Slovensko urobilo veľký krok dopredu."
MIRIAM MRÍZOVÁ