Antarktída je z väčšej časti obrovská, ľadová prázdnota, z ktorej je asi 14 miliónov km štvorcových takmer celkom pokrytých ľadovou pokrývkou s priemernou hrúbkou vyše 2000 m. Iba asi 2 precentá pôdy sú bez ľadu a asi polovica z tohto je na Rossovom území, skladajúcom sa zo zeme, pevninského ľadovca a ostrovov. Stály kontinentálny ľadovec okolo Antarktídy sa skladá z ľadu a zo snehu, hrubého od 100 do 300 m. Iba veľmi malá časť pobrežia je ľahko dostupná, zväčša popri pobreží Viktóriinej zeme a Rossovho ostrova. Vlani sa ľadovec dlhý 147 km odtrhol od Ronneovho ľadovca, čo vedci považujú za známku globálneho otepľovania. Studené a veterné počasie a suché podmienky znamenajú, že život na povrchu je veľmi obmedzený, vegetácia riedka a primitívna, predstavujú ju hlavne lišajníky, riasy a machy, pričom sú tu len dva vyššie rastlinné druhy. Morský život je však pestrý a bohatý, základ potravinového reťazca tvorí mikroskopický planktón. Z 20 000 známych druhov rýb na svete žije v antarktických moriach 120. Antarktické druhy rýb sú mimoriadne citlivé na lov, lebo väčšina druhov pohlavne dospieva veľmi pomaly.
m Antarktická zmluva, podpísaná v r. 1959 a uzákonená dva roky nato, tvorí základ medzinárodnej správy. Je otvorená všetkým členským štátom OSN a ostatným podľa dohody.
Ďalšie kľúčové dohody:
m Dohodnuté opatrenia na zachovanie antarktickej fauny a flóry (1964)
m Konvencia o zachovaní antarktických tuleňov (1972)
m Konvencia o zachovaní antarktických zdrojov morského života (1982)
m Protokol o environmentálnej ochrane antarktickej zmluvy (1991). Obsahuje detailné pravidlá napríklad disponovania s odpadom. Stanovuje tiež zákaz ťaženia nerastných zdrojov na iné ako vedecké účely.
(REUTERS)