Historický pracovný výlet politikov na mrazivú Antarktídu

SCOTTOVA ZÁKLADŇA, Antarktída (REUTERS, bj) - Ministri a poprední predstavitelia 24 štátov sa v pondelok stretli vo vyľudnenej antarktickej krajine, aby sa tu štyri dni zaoberali problémom ochrany poslednej skutočnej nedotknutej prírody sveta. Skupinu, ..

SCOTTOVA ZÁKLADŇA, Antarktída (REUTERS, bj) - Ministri a poprední predstavitelia 24 štátov sa v pondelok stretli vo vyľudnenej antarktickej krajine, aby sa tu štyri dni zaoberali problémom ochrany poslednej skutočnej nedotknutej prírody sveta. Skupinu, ktorú tvoria signatári Antarktickej dohody z roku 1959, dopravili na miesto novozélandské nákladné lietadlá Hercules typu C-130, pričom absolvovali 8 hodín hlučného letu. Pasažieri však označili Antarktídu za ohromujúcu. Lietadlá zosadli na ľadovú pristávaciu dráhu Pegasus pri Rossovej ľadovej kryhe. Peruánsky minister zahraničných vecí Fernadno de Trazegnies vystúpil na ľad oblečený v polárnickom obleku a vyhlásil, že skutočnosť v mnohom prevyšuje jeho predstavy. "Možno sa pilot zmýlil a priviezol nás nie do Antarktídy, ale na Mesiac," povedal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Tzv. ministerská schôdzka o ľade bola zorganizovaná novozélandskou vládou ako pokus začleniť Antarktídu medzi stále otázky svetovej politickej agendy. Simon Upton, novozélandský námestník ministra zahraničných vecí, po večeri na Scottovej základni povedal: "Veľmi málo obyvateľov sveta sa sem niekedy dostane... máme tú česť tu byť. Musíme sa utvrdiť v tom, že veľmi zvláštne kvality jediného neobývaného kontinentu sveta budú rešpektované a chránené." Na Antarktíde má územné nároky sedem štátov, ale podľa dohody boli tieto nároky zrušené a všetkých 43 súčasných signatárov dohody môže voľne využívať najchladnejší a najsuchší kontinent na mierové vedecké účely. Antarktída sa však ocitá pod silnejúcim tlakom. Počet turistov dosiahol v roku 1997 rekordných 10 tisíc. Nový Zéland znepokojuje najmä nelegálny lov patagónskeho zubáča, ktorý túto veľkú a pomaly dospievajúcu rybu ohrozuje ako druh. Podľa agentúr monitorujúcich Antarktídu bolo v roku 1997 nelegálne vylovených asi 112 000 ton tejto ryby, ktorá dosahuje váhu až 100 kilogramov. Cena jednej ryby, ktorá sa predáva najmä v Japonsku, USA a v juhovýchodnej Ázii, dosahuje až 950 dolárov. Podľa britského ministra životného prostredia Michaela Meachera nelegálny rybolov ovplyvnil aj zásah Británie proti pirátskym rybárom v jej neďalekých teritoriálnych vodách okolo Južnej Georgie a Južných Sandwichských ostrovov, čo rybárov donútilo presunúť sa viac na východ, k Antarktíde. Patagónsky zubáč je dôležitý pre ekosystém novozélandského Rossovho mora, trhy však volajú po jeho komerčnom využití. Nový Zéland vyhlásil, že zavedie námorné a letecké monitorovanie pohybu nelegálnych rybárskych lodí v oblasti.

SkryťVypnúť reklamu

Vedci medzitým varujú pred globálnym otepľovaním, ktoré spôsobuje Antarktíde iný problém - roztápanie antarktickej ľadovej čiapočky. V jeho dôsledku môže počas života budúcej generácie hladina svetových morí vzrásť až o 6 metrov a Zem sa priblíži malej dobe ľadovej. Veľké množstvo studenej vody sa totiž môže vliať do svetových oceánov a spôsobiť pokles teplôt v niektorých oblastiach.

Britský minister životného prostredia Michael Meacher podáva šéfovi novozélandského trustu na ochranu antarktického dedičstva Davidovi Cearovi pôvodnú lampu z chatky legendárneho polárnika kapitána Scotta.

FOTO - REUTERS

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 327
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 860
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 688
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 200
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 607
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 450
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 731
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 573
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu