Xanan Gusmao, uväznený vodca východotimorských povstalcov, včera vyzval na prímerie vo svojej vlasti po tom, ako Indonézia v stredu oznámila, že opustí územie Východného Timoru, ak väčšina jeho obyvateľov v referende odmietne ponúkaný štatút autonómie. Podľa Gusmaa by Indonézia mala začať s odzbrojovaním národa, jej ozbrojené sily by mali znížiť stavy vojska, a "ak je to možné", mala by s povstalcami uzavrieť dohodu o prímerí." Indonézska armáda vstúpila do Východného Timoru - bývalej portugalskej kolónie - 7. decembra 1975 a o niekoľko mesiacov neskôr ho anektovala. Podľa organizácií na ochranu ľudských práv za uplynulých 23 rokov pri ozbrojených zrážkach alebo následkom hladu a chorôb zahynulo viac ako 200 000 ľudí - tretina východotimorskej populácie.
BOJE V BURUNDI
Najmenej 185 životov z radov civilistov si vyžiadali boje, ktoré už dva týždne prebiehajú v juhoburundskej provincii Makamba. Informovali o tom obyvatelia burundských osád, podľa ktorých za vraždy nesú zodpovednosť prevažne armádni vojaci. K vraždám došlo práve v čase, keď sa začali mierové rokovania s cieľom zastaviť päť rokov trvajúci etnický konflikt v tejto krajine. Mierové rozhovory o Burundi sa obnovili v Tanzánii 18. januára a za rokovacím stolom na nich zasadli predstavitelia vlády aj rebelov.
VYŠETROVANIE DIANINEJ SMRTI SA SKONČILO
Po takmer 17 mesiacoch sa včera skončilo vyšetrovanie tragickej smrti britskej princeznej Diany, ktorá zahynula pri autonehode v Paríži v auguste 1997. Oznámili to vo francúzskej metropole vyšetrovatelia prípadu, ktorý sa však ešte ani zďaleka nekončí. Všetky zainteresované strany budú mať teraz 20 dní na vznesenie požiadaviek na ďalšie vypočúvania alebo testy, ktoré považujú za potrebné. Až potom vyšetrujúci sudca Hervé Stéphan oznámi závery, ku ktorým dospel. Verejnosť sa tak dozvie príčiny Dianinej smrti a prípadného vinníka nehody až o niekoľko mesiacov.
COHEN CHCE PENIAZE NA OBRANU USA
Varovaním pred hrozbou Severnej Kórey a Iraku sa americký minister obrany William Cohen v noci na včera pokúsil získať podporu pre doteraz najväčšie zvýšenie výdavkov na obranu Spojených štátov od konca tzv. studenej vojny. Na pôde zákonodarného zboru v štáte Illinois Cohen povedal, že americké ozbrojené sily v posledných rokoch pôsobili na väčšom počte miest sveta než kedykoľvek predtým, čo si vraj vyžaduje väčšie výdaje na obranu. Cohenova snaha zaistiť si podporu v Illinois prišla štyri dni predtým, ako Kongres dostane na posúdenie návrh rozpočtu na rok 2000.
POSLANCI NR SR VO VEĽKEJ BRITÁNII
Predseda Národnej rady SR Jozef Migaš považuje päťdňovú pracovnú návštevu parlamentnej delegácie vo Veľkej Británii za veľmi užitočnú "predovšetkým na prezentáciu nášho záujmu vstupu do Európskej únie a NATO, ale aj na zistenie súčasnej pozície od štátnych alebo samosprávnych predstaviteľov v tejto otázke". Ako zdôraznil pre novinárov na záver pobytu, Veľká Británia si uvedomuje fakt, že Slovensko patrí do EÚ, urobilo pokroky a je na dobrej ceste stabilizovať politické pomery. Podľa predstaviteľov Veľkej Británie je na Slovensku momentálne potrebné sústrediť sa na legislatívne a ekonomické otázky. (TASR,ČTK)