Očakávania trhu týkajúce sa možného zníženia úrokových sadzieb na euro znamenali postupné stupňovanie tlaku na túto menu a jej prudké predaje predovšetkým voči americkému doláru, čo zapríčinilo oslabenie novej európskej meny až k úrovni 1,1295 USD/1 EUR. Hoci počas posledných dní prezident Európskej centrálnej banky Wim Duisenberg uviedol, že v súčasnom období zníženie úrokových sadzieb bezprostredne nehrozí, analytici sú opačného názoru, a to predovšetkým pod vplyvom čoraz častejších znakov spomaľovania hospodárskeho rastu v eurozóne. Napriek tomu Spojené štáty americké ani len nepredpokladajú zmenu úrokových sadzieb, predovšetkým vďaka podstatne lepšiemu vývoju vo vnútri ekonomiky. Americký dolár neprekonal voči japonskému jenu hranicu 115,70 JPY/1 USD a väčšinu dňa bol obchodovaný v pásme od 115,20 JPY/1 USD až po 115,60 JPY/1 USD. Na parite s japonským jenom ostáva dolár pod tlakom následkom repatriácie dolárov do jenov pred blížiacim sa koncom fiskálneho roku v Japonsku.
Známy finančník maďarského pôvodu George Soros včera vyhlásil, že by bolo užitočné, ak by Medzinárodný menový fond uvoľnil ďalšie prostriedky na stabilizáciu brazílskej ekonomiky. Podľa jeho názoru je výmenný kurz realu silne podhodnotený, čiže situácia je presne opačná ako pred niekoľkými týždňami, keď bol kurz tejto meny nadhodnotený. Dolár dosiahol v uplynulých dňoch k úrovni 2,100 BRL/1 USD, počas včerajšieho obchodovania však mierne posilnil k úrovni 1,96 BRL/1 USD.
Najväčším "bežcom" dňa bola česká koruna, ktorá dosiahla k úrovni 37,200 CZK/1 EUR, keď sa ešte ráno pohybovala na úrovni 36,880 CZK/1 EUR. V uplynulých dňoch centrálna banka naznačila, že doterajší vývoj výmenného kurzu českej koruny jej nerobí starosti. Aj poprední českí ekonómovia vyhlásili, že ďalšie niekoľkopercentné oslabenie koruny by len pomohlo stimulovať českú ekonomiku. BRANISLAV MATUŠEK
(Autor je dílerom ING Barings)