BELEHRAD, PRIŠTINA, HAAG (ČTK) - Srbská vláda požiadala predsedu parlamentu Dragana Tomiča o zvolanie mimoriadneho zasadnutia parlamentu, ktoré by sa venovalo "Kosovu a stanoviskám medzinárodného spočenstva". Oznámilo to včera ministerstvo informácií v Belehrade. Podľa predsedu Tomiča by poslanci na zasadnutí mali rozhodnúť o tom, či sa Belehrad má zúčastniť na medzinárodných rozhovoroch o Kosove vo Francúzsku.
Blízky spolupracovník vodcu kosovských Albáncov Ibrahima Rugovu Fehmi Agani včera v Prištine vyjadril názor, že povstalecká Kosovská oslobodzovacia armáda (UCK) sa rokovania, ktoré sa v sobotu začne vo Francúzsku, zúčastní. "Nemyslím si, že UCK si môže dovoliť, aby zmarila proces podporovaný medzinárodným spoločenstvom," uviedol Agani. Pre srbskú účasť na konferencii sa včera vyslovil aj juhoslovanský vicepremiér Vuk Draškovič. Odmietol však možnosť, že by sa konferencie zúčastnila UCK. "Účasť teroristov neprispeje k úspechu konferencie, len k legalizácii UCK," dodal.
Medzinárodnému trestnému tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v Haagu odovzdala včera delegácia európskej Radikálnej strany prvých 100 000 podpisov pod petíciu za obžalovanie prezidenta Juhoslovanskej zväzovej republiky (JZR) Slobodana Miloševiča z vojnových zločinov. Medzi signatármi figurujú mená predsedu albánskej vlády Majka, bývalých premiérov Francúzska a Belgicka Rocarda a Martensa, francúzskej herečky Adjaniovej a talianskeho herca Manfrediho, rovnako ako mnohých európskych intelektuálov a europoslancov. Petíciu prebral v mene tribunálu jeho druhý žalobca Graham Blewitt. Ten zdôraznil, že o obvinení rozhoduje prokurátor iba v prípadoch, ak má dostatok presvedčivých dôkazov o vine obvineného.