m Aké konkrétne kroky však môže Nemecko urobiť?
"Môžeme prehĺbiť bilatelárne vzťahy vo všetkých oblastiach. Týmto smerom boli orientované aj rozhovory ministra zahraničných vecí SR Eduarda Kukana v Bonne a tiež pripravované stretnutie premiéra Mikuláša Dzurindu s kancelárom Gerhardom Schröderom 10. marca. Stratégia EÚ musí byť nasmerovaná aj na SR. A myslím si, že existujú dobré a realistické očakávania, že sa Slovensko na decembrovom summite EÚ v Helsinkách posunie medzi ostatné krajiny, ktoré sú v prvej skupine."
m Čo môže v tejto súvislosti pre Slovensko znamenať momentálne nemecké predsedníctvo v EÚ?
"Hlavnou úlohou v období nemeckého predsedníctva je (programový dokumen EÚ) Agenda 2000, pretože ak v tejto oblasti dospejeme k rozumným pravidlám, bude to znamenať takú potrebnú schopnosť rozširovania. Ak dosiahneme úroveň, keď sa EÚ bude schopná rozšíriť, a Nemecko v tomto procese musí zohrať veľmi významnú úlohu, budú rásť šance uchádzačov stať sa v budúcich rokoch členmi EÚ."
m Vy osobne teda veríte, že Slovensko sa dostane do prvej skupiny už v Helsinkách?
"Ja v to dúfam a po dojmoch, ktoré som tu získal, tomu aj verím. Dnes už únia hovorí, že politické kritériá Slovensko spĺňa. Ostávajú teda hospodárske. Ak vláda Mikuláša Dzurindu splní 75-bodový katalóg opatrení, EÚ je pripravená na prijatie Slovenska do prvej skupiny. Prvým krokom môže byť už prijímanie rozpočtu v slovenskom parlamente."
MATÚŠ KOSTOLNÝ