CHRONOLÓGIA

30. október 1998: Predseda NR SR J. Migaš vymenoval vládu premiéra

M. Dzurindu. Kabinet na svojej prvej schôdzi vyslovil súhlas s poslaneckým návrhom zákona, ktorým sa preložil termín konania komunálnych volieb na 19. decembra. Vláda odvolala z funkcií všetkých štátnych tajomníkov.

3. november 1998: Členovia vlády sa vzdali poslaneckých mandátov - vládna koalícia vtedy disponovala len 72 poslancami. Patovú situáciu vyriešili poslanci SNS, ktorí sa zaprezentovali pri nástupe 21 náhradníkov. Za nového riaditeľa SIS bol vymenovaný V. Mitro.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

5. november 1998: Slovenskú delegáciu vedenú premiérom M. Dzurindom prijal v Bruseli generálny tajomník

SkryťVypnúť reklamu

NATO J. Solana, komisár EÚ H. van den Broek a predseda EP J.M. Gil-Robles.

7. november: "Prišiel som do Bratislavy preto, aby som sa tu stretol s novou vládou, politickou reprezentáciou a pozdravil zmeny na Slovensku, ktoré sú nepochybne zmenami k dobrému," vyhlásil prezident ČR V. Havel počas svojej návštevy v SR.

11. november 1998: Vláda odvolala všetkých prednostov krajských a okresných úradov. Navrhla prijať novelu zákona o štátnom rozpočte - reagovala tým na výpadok príjmov v rozsahu 11,2 mld Sk.

19. november 1998: Vládny kabinet schválil programové vyhlásenie vlády SR. Proti jeho prijatiu hlasoval minister spravodlivosti a predseda KDH J. Čarnogurský. Poslanci NR SR zvolili M. Materáka za nového ústredného riaditeľa STV.

25. november 1998: Vláda vyhlásila krízový stav v zdravotníctve a schválila opatrenia na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti do konca roku. Iba v decembri mal rezort ušetriť 860 mil. Sk.

SkryťVypnúť reklamu

28. november 1998: "Súčasná vláda sa snaží navodiť zdanie katastrofickej situácie, aby si vytvorila lepšie podmienky na svoju činnosť," vyhlásil podpredseda HZDS S. Kozlík.

2. december 1998: Poslanci NR SR schválili programové vyhlásenie vlády SR a vyslovili jej dôveru. Za programové vyhlásenie nehlasoval predseda SOP R. Schuster, ktorý nebol prítomný v rokovacej sále. 30 poslancov SDK hlasovalo za návrh uznesenia, ktorý predložil opozičný poslanec P. Brňák. NR SR ním vyzvala vládu vytvárať rovnaké materiálne podmienky pre cirkevné, súkromné a štátne školy, zriadiť katolícku univerzitu a uzavrieť zmluvu s Vatikánom.

8. december 1998: Premiér M. Dzurinda podpísal rozhodnutie o amnestii, na základe ktorého možno konať v prípadoch zmareného referenda a únosu M. Kováča ml. Ministerka zahraničných vecí USA M. Albrightová na stretnutí s E. Kukanom označila SR za popredného kandidáta na vstup do NATO.

SkryťVypnúť reklamu

23. december 1998: Vláda súhlasila s plošnou úpravou cien elektrickej energie, tepla, pitnej a úžitkovej vody od 1. januára 1999. Podpredseda vlády I. Mikloš predložil kabinetu správu, v ktorej konštatuje, že ak nedôjde k úsporným opatreniam a štrukturálnym reformám, v budúcom roku hrozí hospodárska kríza spojená so silnými sociálnymi otrasmi.

7. január 1999: Kabinet schválil Návrh zámerov na riešenie makroekonomickej rovnováhy a konkurencieschopnosti slovenskej ekonomiky, tzv. balíček ekonomických opatrení, ktorý obsahuje časť stabilizačnú a časť rozvojovú.

11. január 1999: V Bratislave bol zavraždený J. Ducký, bývalý minister, poslanec HZDS a riaditeľ SPP.

14. január: Parlament schválil ústavný zákon o priamej voľbe prezidenta - zo 108 prítomných poslancov zákon podporilo 93.

SkryťVypnúť reklamu

20. január 1999: Vláda schválila návrh opatrení v sociálnej oblasti, tzv. sociálny balíček. Schválila tiež východiská tohtoročného rozpočtu - jeho deficit nemá prekročiť 15 mld Sk. Na zasadnutí Spoločného parlamentného výboru EÚ a SR jeho spolupredseda H. Bösch uviedol, že SR vysiela pozitívny signál o stabilite.

27. január 1999: Kabinet schválil návrh úprav cestovného v železničnej a autobusovej doprave. Odborové zväzy Stavba a OZ dopravy vyhlásili štrajkovú pohotovosť.

3. február 1999: Premiér M. Dzurinda informoval, že podľa právneho rozboru vlády bola privatizácia Nafty Gbely nezákonná, takže podnik sa vráti späť do rúk štátu. (ml)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  2. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  3. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  4. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  7. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  8. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 423
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 887
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 226
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 650
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 263
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 034
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 686
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 397
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu