M. Dzurindu. Kabinet na svojej prvej schôdzi vyslovil súhlas s poslaneckým návrhom zákona, ktorým sa preložil termín konania komunálnych volieb na 19. decembra. Vláda odvolala z funkcií všetkých štátnych tajomníkov.
3. november 1998: Členovia vlády sa vzdali poslaneckých mandátov - vládna koalícia vtedy disponovala len 72 poslancami. Patovú situáciu vyriešili poslanci SNS, ktorí sa zaprezentovali pri nástupe 21 náhradníkov. Za nového riaditeľa SIS bol vymenovaný V. Mitro.
5. november 1998: Slovenskú delegáciu vedenú premiérom M. Dzurindom prijal v Bruseli generálny tajomník
NATO J. Solana, komisár EÚ H. van den Broek a predseda EP J.M. Gil-Robles.
7. november: "Prišiel som do Bratislavy preto, aby som sa tu stretol s novou vládou, politickou reprezentáciou a pozdravil zmeny na Slovensku, ktoré sú nepochybne zmenami k dobrému," vyhlásil prezident ČR V. Havel počas svojej návštevy v SR.
11. november 1998: Vláda odvolala všetkých prednostov krajských a okresných úradov. Navrhla prijať novelu zákona o štátnom rozpočte - reagovala tým na výpadok príjmov v rozsahu 11,2 mld Sk.
19. november 1998: Vládny kabinet schválil programové vyhlásenie vlády SR. Proti jeho prijatiu hlasoval minister spravodlivosti a predseda KDH J. Čarnogurský. Poslanci NR SR zvolili M. Materáka za nového ústredného riaditeľa STV.
25. november 1998: Vláda vyhlásila krízový stav v zdravotníctve a schválila opatrenia na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti do konca roku. Iba v decembri mal rezort ušetriť 860 mil. Sk.
28. november 1998: "Súčasná vláda sa snaží navodiť zdanie katastrofickej situácie, aby si vytvorila lepšie podmienky na svoju činnosť," vyhlásil podpredseda HZDS S. Kozlík.
2. december 1998: Poslanci NR SR schválili programové vyhlásenie vlády SR a vyslovili jej dôveru. Za programové vyhlásenie nehlasoval predseda SOP R. Schuster, ktorý nebol prítomný v rokovacej sále. 30 poslancov SDK hlasovalo za návrh uznesenia, ktorý predložil opozičný poslanec P. Brňák. NR SR ním vyzvala vládu vytvárať rovnaké materiálne podmienky pre cirkevné, súkromné a štátne školy, zriadiť katolícku univerzitu a uzavrieť zmluvu s Vatikánom.
8. december 1998: Premiér M. Dzurinda podpísal rozhodnutie o amnestii, na základe ktorého možno konať v prípadoch zmareného referenda a únosu M. Kováča ml. Ministerka zahraničných vecí USA M. Albrightová na stretnutí s E. Kukanom označila SR za popredného kandidáta na vstup do NATO.
23. december 1998: Vláda súhlasila s plošnou úpravou cien elektrickej energie, tepla, pitnej a úžitkovej vody od 1. januára 1999. Podpredseda vlády I. Mikloš predložil kabinetu správu, v ktorej konštatuje, že ak nedôjde k úsporným opatreniam a štrukturálnym reformám, v budúcom roku hrozí hospodárska kríza spojená so silnými sociálnymi otrasmi.
7. január 1999: Kabinet schválil Návrh zámerov na riešenie makroekonomickej rovnováhy a konkurencieschopnosti slovenskej ekonomiky, tzv. balíček ekonomických opatrení, ktorý obsahuje časť stabilizačnú a časť rozvojovú.
11. január 1999: V Bratislave bol zavraždený J. Ducký, bývalý minister, poslanec HZDS a riaditeľ SPP.
14. január: Parlament schválil ústavný zákon o priamej voľbe prezidenta - zo 108 prítomných poslancov zákon podporilo 93.
20. január 1999: Vláda schválila návrh opatrení v sociálnej oblasti, tzv. sociálny balíček. Schválila tiež východiská tohtoročného rozpočtu - jeho deficit nemá prekročiť 15 mld Sk. Na zasadnutí Spoločného parlamentného výboru EÚ a SR jeho spolupredseda H. Bösch uviedol, že SR vysiela pozitívny signál o stabilite.
27. január 1999: Kabinet schválil návrh úprav cestovného v železničnej a autobusovej doprave. Odborové zväzy Stavba a OZ dopravy vyhlásili štrajkovú pohotovosť.
3. február 1999: Premiér M. Dzurinda informoval, že podľa právneho rozboru vlády bola privatizácia Nafty Gbely nezákonná, takže podnik sa vráti späť do rúk štátu. (ml)