Martin Bútora odchádza veľvyslancovať do USA v čase, keď nám Američania odkazujú, ako nás majú radi a ako nám držia palce

V bratislavskej reštaurácii Danubius sa minulý týždeň stretli poprední slovenskí politológovia, komentátori, predstavitelia politického a spoločenského života, aby na svetlo sveta uviedli novú publikáciu, ktorú pripravil Inštitút pre verejné otázky (IVO),

a ktorej editormi sú Martin Bútora, Zora Bútorová a Grigorij Mesežnikov. "Hlavným hrdinom je tu občan, hlavnou zápletkou sú voľby roku 1998," povedal o knihe Slovenské voľby 1998 Kto? Prečo? Ako? politológ Miroslav Kusý. Publikácia analyzuje predvolebnú kampaň, priebeh volieb a volebné výsledky a zaznamenáva hlavné trendy politického vývoja počas uplynulých štyroch rokov. Na realizácii tohto tristostranového projektu, ktorý je zatiaľ posledným zo série publikácií, ktoré IVO venoval problematike priamej účasti občanov na správe vecí verejných, sa podieľalo 24 autorov, ktorí analyzovali domáci a zahraničný kontext volieb, ako aj pôsobenie mimovládnych organizácií a médií.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Po tejto prvej, takmer dvojhodinovej časti večera, venovanej intelektuálnym otázkam, prišla na rad časť druhá - oficiálna rozlúčka s manželmi Bútorovcami, ktorí zakrátko odcestujú do Washingtonu, kde prezident IVO Martin Bútora nastúpi v budove na Wisconsin Avenue na post slovenského veľvyslanca v Spojených štátoch amerických. "Raz sme išli autom a Peter Zajac vymyslel, že Martin Bútora by bol skvelý veľvyslanec v USA. Zrazu je to pravda a my sme z toho smutní, pretože lúčiť sa v našom veku na štyri roky môže znamenať, že sa neuvidíme už nikdy," začal svoj príhovor poslanec NR SR František Mikloško. Potom pokračoval vo veselo-vážnom, ba miestami až nostalgickom duchu, aby na záver novému slovenskému veľvyslancovi, ktorý bol jedným z architektov nežnej revolúcie, iniciátorom ciest československého prezidenta Václava Havla na Slovensko, ktorý chcel v poslednej chvíli pred rozdelením spoločného štátu ešte zachrániť, čo sa dá, zaželal: "Milý Martinko, odchádzaš do Ameriky v čase, keď nám Američania odkazujú, že nás majú radi, a že nám držia palce. Myslím, že je to úžasná príležitosť pre teba, aby si pokračoval vo svojich geniálnych architektonických projektoch a verím, že tentoraz sa naplnia oveľa podstatnejšie ako tie minulé."

SkryťVypnúť reklamu

Reštaurácia Danubius bola počas druhej časti večera zaplnená na prasknutie a množstvo debatných krúžkov, ktoré sa v jej priestoroch vytvárali, spôsobovalo, že niekedy sa pomedzi ne nedalo ani prechádzať. Okrem lúčenia s Martinom Bútorom tu zneli aj gratulácie jeho manželke - sociologičke Zore Bútorovej, ktorá práve oslavovala okrúhle životné jubileum. Medzi gratulantmi bol bývalý prezident Michal Kováč s manželkou, americký veľvyslanec na Slovensku Ralph Johnson, podpredseda NR SR Pavol Hrušovský, podpredseda vlády Ivan Mikloš, niekoľkí poslanci parlamentu, predstavitelia politických strán, zástupcovia kultúrnej a novinárskej obce a mnohí ďalší. "Čo mám hovoriť, zdá sa mi, že teraz by už mala odznieť iba hymna," skonštatoval očividne dojatý Martin Bútora po všetkých príhovoroch. Jeho manželka Zora bola počas celého večera rozžiarená. "Presne takto ju poznáme už dlhé roky. Verím, že jej tvár bude rovnako rozžiarená aj v Amerike," poznamenal jeden z dlhoročných priateľov manželov Bútorovcov. "Myslím si, že do Washingtonu odchádza nadpriemerná dvojica ľudí - múdry muž a múdra žena a podľa mňa si táto krajina zaslúži, aby ju reprezentovali práve takíto ľudia," uviedol bývalý minister zahraničia, dnes pracujúci v treťom sektore Pavol Demeš a v rámci svojho príhovoru oficiálne privítal na Slovensku poradkyňu podpredsedu vlády I. Mikloša Katarínu Mathernovú, ktorá sa vrátila po jedenásťročnom pôsobení v zahraničí, a o ktorej F. Mikloško povedal, že je to Slovenka, ktorá dobyla Svetovú banku. "Je to znamenie doby, pretože sa vracia moderná Slovenka a nie naivný americký Slovák, ktorý nám tu chce pomáhať," poznamenal Pavol Demeš k jej návratu.

SkryťVypnúť reklamu

ANDREJ ŠIMONČIČ

FOTO SME - MAREK VELČEK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 505
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 186
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 700
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 818
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 982
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 647
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 781
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 491
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu