nakazenými vírusom HIV, ktorým sa nakazilo v 80. rokov najmenej 3600 ľudí. Päť zo žalujúcich zomrelo ešte pred začiatkom tohto procesu, ktorý po prvý raz vo francúzskych dejinách potvrdí, či možno ministrov brať na zodpovednosť za činy ich podriadených. Právnici obetí tvrdia, že štát si uvedomoval riziká spojené s distribúciou nakazenej krvi, ale neurobil potrebné kroky na ochranu občanov.
Na lavicu obžalovaných si sadol bývalý premiér Laurent Fabius (52), v čase pôsobenia v rokoch 1984 - 1986 najmladší francúzsky premiér, a bývalí ministri zdravotníctva Edmond Hervé a Georgina Dufoixová. Každému z bývalých ministrov hrozí v prípade odsúdenia až päť rokov väzenia a pokuta vo výške 500 000 frankov (86 000 USD). Všetci traja vyhlásili, že sú nevinní. Ako sa vyjadrila Dufoixová - cíti sa "zodpovedná, ale nie vinná". Obhajcovia ministrov, vrátane mnohých zákonodarcov, varujú, že odsúdenie by mohlo otvoriť hrádzu najrozličnejším politicky motivovaným procesom.
Domnelé zločiny trojice ministrov sa datujú do času, keď sa ešte len hromadili dôkazy o tom, že AIDS je smrteľná choroba, ktorá sa prenáša transfúziami krvi a krvných derivátov používaných hemofilikmi pri krvácaní. Od vypuknutia škandálu už zomrelo najmenej tisíc obetí infikovaných krvou, uvádza Oliver Duplessis, prezident asociácie AFT, ktorá zastupuje príjemcov transfúzií. Mnohí politici sa pred procesom sťažovali, že ministri by nemali byť súdení, hoci bol vytvorený zvláštny Súdny dvor republiky. Duplessis pred procesom spochybnil nestrannosť jeho sudcov - troch profesionálnych zmierovacích sudcov a dvanástich členov parlamentu.
Bývalých ministrov obviňujú zo spoluviny za rozhodnutie v roku 1985 odložiť testovanie krvi od darcov na prítomnosť vírusu HIV o približne päť mesiacov, kým nebol dostupný francúzsky test, hoci rovnaký typ americkej výroby bol známy už od marca 1985. Kladú im tiež za vinu, že až v októbri 1985 zastavili distribúciu štátnych zásob krvných produktov pre hemofilikov, hoci už od septembra 1984 bolo známe, že sú nakazené vírusom HIV.