BRATISLAVA (SME - dd) - Podľa predbežných údajov o výsledkoch hospodárenia ukončí Slovenská poisťovňa, a. s. Bratislava, minulý rok v strate. Včera to oznámil prezident poisťovne Rudolf Janáč. Ako upresnil, podľa aktuálnych podkladov by sa mala strata pohybovať na úrovni do 500 mil. Sk. Presná suma však bude známa až po dokončení auditu.
Dôvodom očakávanej straty je nutnosť vytvárať opravné položky na nevýhodné investície realizované predchádzajúcim vedením. (Zoznam nevýhodných zmlúv a investícií Slovenskej poisťovne prinášame na 4. strane prílohy Kapitál). R. Janáč preto tvrdí, že strata je výsledkom dlhodobého a neodborného riadenia poisťovne ľuďmi blízkymi predchádzajúcej vláde. "Boli sme svedkami cieľavedomého tunelovania pod ochranou politických špičiek," vyhlásil. V súčasnosti si robí poisťovňa analýzu týchto zmlúv, pričom sa
skúma, či boli porušené zákony SR, alebo interné predpisy Slovenskej poisťovne. Ako dodal, v niektorých prípadoch postupuje poisťovňa spoločne s vyšetrovateľmi.
Za neobjektívny preto považuje aj zisk, ktorý vykazovala poisťovňa v predchádzajúcich rokoch. Darilo sa ho totiž vykazovať iba ignorovaním skutočného stavu investícií a následného zanedbania tvorby opravných položiek. Aj napriek tomu je Slovenská poisťovňa stále solventnou a nepredpokladá problémy pri bežnom plnení svojich záväzkov. Plnú solventnosť poisťovne potvrdila podľa Janáča aj kontrola Ministerstva financií SR. Slovenská poisťovňa okrem toho vykazuje stabilné prírastky prijatého poistného, čo poukazuje na kvalitnú prácu pobočiek po celom Slovensku.
Na odstránenie nepriaznivého stavu sa chce Slovenská poisťovňa zamerať okamžitým utlmením neefektívnych investícií. Prehodnocovať sa bude predovšetkým výnosnosť investícií do rôznych spoločností. V súčasnosti vlastní poisťovňa akcie 51 spoločností - od bánk cez lízingové spoločnosti, hotely až po médiá. Poisťovňa sa ako akcionár bude angažovať iba v spoločnostiach, ktorých činnosť súvisí s podnikaním v oblasti poisťovníctva alebo ho dopĺňa. V praxi by to malo znamenať postupný predaj podielov v spoločnostiach, ktoré sa zaoberajú inými činnosťami ako bankovníctvo, poisťovníctvo či cestovný ruch. "Nemôžeme byť odborníci na všetky možné odvetvia," dodal Janáč. Odchod z týchto spoločností však podľa prezidenta poisťovne bude trvať niekoľko mesiacov, prípadne až rokov.
Podľa prvého viceprezidenta Slovenskej poisťovne Vladimíra Vrtiaka bude dôsledkom stratového hospodárenia predovšetkým skutočnosť, že nutnosť vytvárať opravné položky zníži výdavky poisťovne na zábrannú činnosť. Okrem toho sa bude zrejme menej investovať. Znížia sa aktivity poisťovne pri zaisťovaní menších poisťovní. Pri niektorých väčších operáciách sa bude musieť deliť o riziko, a tým aj o zisk s ďalšími poisťovňami, respektíve bude treba vyššie zaistenie u tretích osôb.
Predstavitelia Slovenskej poisťovne zároveň uviedli, že majú
informácie o preskupovaní akcionárskej štruktúry. Súvisí to hlavne s odchodom VSŽ z nehutníckych činností. Objavili sa údajne aj ponuky 35-percentného balíka, čo ukazuje na konanie v zhode u viacerých akcionárov. Majoritným akcionárom Slovenskej poisťovne však zostáva Fond národného majetku Slovenskej republiky.