žiadna. Utópia alebo skutočnosť? Skôr skutočnosť. Všetky tieto prívlastky totiž charakterizujú posledných sedem rokov vývoja americkej ekonomiky, ktorá sa v desaťročí búrlivých ekonomických otrasov a turbulencií na svetových finančných trhoch stala "oázou prosperity". Investovanie na jej akciovom trhu umožnilo prežiť pravý americký sen nielen veľkým inštitucionálnym investorom, ale každoročné dvojciferné rasty hodnoty svojho bohatstva zažili aj malí investori. Je však namieste hovoriť o "oáze prosperity" v období, keď každý z posledných troch rokov priniesol nový výbuch finančnej krízy - juhovýchodná Ázia (1997), Rusko (1998), Brazília (1999). Vo svojom januárovom prejave vztýčil v súvislosti s ďalšími vyhliadkami americkej ekonomiky varovný prst aj šéf Federálneho rezervného systému (centrálna banka USA) Alan Greenspan. Bol to práve prvý muž tejto ekonomiky, ktorý zdôraznil, že USA "nemôžu ostať oázou prosperity v prostredí globálnych turbulencií". Jeho slová v ušiach opatrných investorov síce múdro znejú, sú však reálne?
Globálnych chaos bol totiž jedným z hlavných faktorov, ktorý sa podpísal pod absolútnu kontrolu inflačného rastu v USA a umožnil zníženie úrokových sadzieb stimulujúcich ďalší rast ekonomiky. Výrazné zníženie kurzov rady mien znížilo celkové náklady importérov, a stali sa tak brzdou rastu celkovej cenovej hladiny. Všetky odhady analytikov - vrátane Medzinárodného menového fondu - očakávajúcich postupnú ozvenu otrasov na finančných trhoch za posledné mesiace sa ukázali ako príliš pesimistické. Nové oficiálne odhady Bieleho domu na tento rok znejú: spomalenie rastu HDP na 2,4 %.
Jedno z vysvetlení zdanlivo tajomného receptu na hospodársku expanziu ponúka zahraničný obchod USA. Tu sa totiž ukázalo pravdivým tvrdenie, že globalizácia neprerástla do takej miery, že by sa mohla vymknúť spod kontroly. Hoci zahraničný obchod má stále významnejšie postavenie v americkej ekonomike ako pred 10 či 20 rokmi, jeho podiel na tvorbe HDP stále nepresahuje 11 %. Navyše, najčastejšími klientmi amerických korporácií sú spoločnosti z Kanady, Mexika či krajín Európskej únie, ktoré zďaleka neutrpeli finančnými krízami tak, ako Japonsko, Južná Kórea, Brazília, Rusko či Thajsko.