vstupné vízum.
"Smrť Rushdiemu, smrť jeho ochrancom, smrť tým, ktorí ho pozvali," kričali protestujúci, reagujúc na rozhodnutie vlády udeliť autorovi knihy Satanské verše vstupné vízum. "Sme pripravení preliať svoju krv, aby sme zabránili tomuto satanovi vstúpiť na indickú pôdu," vyhlásil Mohamed Alí, vodca miestnej moslimskej organizácie. Indické úrady prisľúbili, že zabezpečia Rushdiemu ochranu počas návštevy, ktorú chce spisovateľ využiť na otvorenie umeleckého centra. Moslimovia však obvinili vládu vedenú hinduistickými nacionalistami, že sa zahráva s ich emóciami. Už publikovanie Satanských veršov pred desiatimi rokmi vyvolalo medzi indickými moslimami protesty a nepokoje. V roku 1989 zahynulo v Bombaji 12 ľudí a 17 bolo zranených po tom, ako polícia spustila paľbu do desaťtisícového davu kráčajúceho na britský zastupiteľský úrad. Kontroverznú knihu vzápätí v Indii zakázali.
Aj desať rokov po vyhlásení náboženského rozsudku smrti - fatvy - iránskym duchovným vodcom ajatolláhom Chomejním zostáva táto kliatba v platnosti. Včerajšie oficiálne modlitby v Teheráne sa konali pod veľkým transparentom obráteným ku kamerám západných televízií, ktorý uisťoval, že fatva je v platnosti. "Verdikt smrti nad Salmanom Rushdiem musí byť vykonaný," uvádzal transparent slová nebohého Chomejního. V septembri síce Teherán uistil, že nepoužije štátne prostriedky na uskutočnenie fatvy, nič viac sa však nestalo. Vyhlásenie umožnilo obnoviť plné diplomatické styky s Britániou a odstránilo hlavnú prekážku v rozvoji obchodu s celou Európskou úniou. Neprekonalo však priepasť medzi Východom a Západom. Moslimskí teológovia vo vláde i mimo nej sa zhodujú v tom, že Rushdie sa svojou knihou dopustil bohorúhačstva, za čo je v zmysle islamského práva, ktoré je základom právneho systému Iránu, trest smrti. Je veľa prípadov zmiernenia fatvy, ale náboženskí prívrženci tvrdia, že len ten, kto fatvu vyniesol, ju môže zmeniť. Chomejní však krátko po vyhlásení fatvy zomrel. "Imámovu fatvu nemôže zmeniť nikto iný," vysvetľuje popredný ajatolláh. "Rushdieho zločinom je spáchanie blasfémie, a to je urážka 1,2 miliardy moslimov na celom svete." Mnohí umiernení vyhlasujú, že sa nezúčastnia uskutočnenia rozsudku, pričom citujú príklady zo života Proroka Mohameda. Tak či tak však trvajú na tom, že Rushdie sa musí ospravedlniť tým, že stiahne svoju knihu z distribúcie.
Popredná iránska nadácia vypísala na jeho hlavu odmenu 2,8 milióna dolárov vrátane zvýšenia o 300-tisíc po diplomatickej dohode medzi Iránom a Britániou. Ortodoxní študenti ponúkajú 333 000 dolárov každému, kto rozsudok vykoná a jedna severoiránska dedina ponúkla za Rushdieho smrť 4,5 ára pôdy, 1,5-árový sad, dom a desať kobercov. Konzervatívny Teheran Times minulý týždeň predpovedal, že Rushdie by mohol byť zabitý práve počas návštevy v rodnej Indii.