. V dôsledku toho nebola vytvorená autonómna vláda, ktorá by mala prevziať právomoci od londýnskeho kabinetu 10. marca. Britský premiér Tony Blair v tejto súvislosti navrhol posunúť termín odovzdania kompetencií novej severoírskej exekutíve na 10. apríla, čo však väčšina strán odmietla.
Vzťahy medzi ulsterskými unionistami a republikánmi, ktorí by mali vytvoriť spoločnú vládu, sú veľmi napäté. Vodca Ulsterskej unionistickej strany (UUP) David Trimble, ktorý je zároveň predsedom severoírskej vlády, žiada politických lídrov republikánskej strany Sinn Fein, aby vyvinuli väčší nátlak na IRA. Tí však vyhlásili, že urobili maximum tým, že presvedčili IRA, aby vyhlásila prímerie, pričom ich ďalšie možnosti sú obmedzené. Podľa prieskumu verejnej mienky novín Belfast Telegraph 50 percent obyvateľov Severného Írska súhlasí so zastúpením Sinn Fein vo vláde bez toho, aby IRA zložila zbrane.
Nesmierne dôležitá pre celý mierový proces bude schôdza severoírskeho parlamentu na budúci týždeň v pondelok, na ktorej majú poslanci rozhodnúť o zriadení desiatich ministerstiev novej vlády. Neisté je najmä hlasovanie ulsterských unionistov, z ktorých viacerí vystupujú proti súčasnému vedeniu. Ich podporu sa usilujú získať radikálni demokratickí unionisti, ktorí sú odporcami mierovej zmluvy. V spolupráci s ďalšími stranami vystupujúcimi proti mierovému procesu by mohli hlasovanie značne skomplikovať.
Celková situácia v Severnom Írsku sa za posledné mesiace výrazne zhoršila. V protestantských a katolíckych oblastiach sa každým dňom zvyšuje počet tzv. trestných útokov teroristov, ktorí sa usilujú udržať si autoritu v komunite. (Cieľom útoku je spôsobiť čo najbolestivejšie zranenia, ktoré majú za následok zlomeniny, prípadne zmrzačenie. Najčastejším terčom sú drogoví díleri, kriminálnici, ale aj odpadlíci z vlastných radov.) Od začiatku roka si vyžiadali 40 obetí s ťažkými zraneniami. S vyšetrovaním týchto incidentov už začala aj Amnesty International. Čoraz viac obyvateľov, ktorí si v tejto britskej provincii želajú mier, je presvedčených, že politici sa musia urýchlene dohodnúť. Len vtedy má mierová zmluva nádej na prežitie. MARTIN MÓZER
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)