sť okolo 4% je viac-menej iba výrazom prirodzenej fluktuácie), rast národného hospodárstva je naďalej viac ako dynamický, dolár voči euru silný a miera inflácie neveľká. Proti priveľkému prehriatiu konjunkturálneho motora je najlepším liekom zdvihnutie úrokovej miery ústrednou bankou. Toto totiž znamená zdraženie úverov pre podniky, čo má za následok zníženie investičnej aktivity a tým aj spomalenie celého konjunktúrneho motora. Z burzového pohľadu však nárast úrokovej miery znamená pokles príťažlivosti investovania do akcií a zvýšenie atraktivity vkladania peňazí do štátnych dlhopisov, čo zase znamená nižší dopyt po účastinách a tým pokles ich kurzov. Keďže na burze sa obchoduje s budúcnosťou, mal prevažujúci strach aktérov na parkete pred prípadným nárastom úrokovej miery za následok pokles hodnoty akcií. Hlavný americký burzový index Dow Jones sa načas prepadol pod psychologicky dôležitú hranicu 9300 bodov, ba dokonca pod začiatočný tohtoročný stav 9181 bodov.
Vo štvrtok nastal obrat a Dow Jones vystrelil za jeden deň o 2% na 9363 bodov. Hlavným dôvodom bolo presvedčenie, že Bill Clinton zostane aj po piatkovom hlasovaní v Senáte americkým prezidentom. Burzoví augurovia teda predpokladajú, že Spojené štáty sa nebudú zmietať v politických turbulenciách a že Bill Clinton bude môcť pokračovať vo svojej doterajšej hospodárskej politike.
Slovenské akcie majú za sebou opäť nejednotný vývoj, pričom sa ani teraz nedokázali vymaniť z pretrvávajúceho negatívneho trendu. Podľa BOERSE ONLINE sa Nafta Gbely prepadla k 9. februáru oproti 2. februáru o 10,98% na 7,30 EUR. Slovakofarma stúpla o 2,20% na 46,50 EUR a Slovnaft o 3,23% na 16 EUR. Váhostav Žilina zostal na ročnom minime 9,80 EUR a VSŽ Košice na 4,00 EUR.
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov