Riešením rozpočtových rizík môže byť zvýšenie DPH, dovozná prirážka alebo škrty vo výdavkoch

BRATISLAVA (SME - DUŠAN DEVÁN) - Po diskusii, ktorú vyhlásilo včerajšie oznámenie o pláne zvýšiť od 1. apríla dolnú sadzbu dane z pridanej hodnoty (DPH) zo 6 % na 10 až 12 %, sa ako riešenia pre minimalizáciu tzv. rozpočtových rizík (miesta, kde je veľmi

nepravdepodobné dodržanie parametrov predloženého rozpočtu) spomínajú tri hlavné riešenia - ďalšie škrty vo výdavkoch, predovšetkým v sociálnej oblasti, zvýšenie dolnej sadzby DPH a znovuzavedenie dovoznej prirážky. Vylúčená nie je ani kombinácia niektorých z týchto opatrení.

O tzv. dodatočných opatreniach, ktoré idú nad rámec pôvodne uvažovaného balíka ekonomických opatrení sa začalo hovoriť po tom, čo ministerka financií predložila návrh štátneho rozpočtu. Za nereálne sa považujú niektoré nedaňové príjmy, ale hlavne udržanie výdavkov rozpočtu na projektovaných úrovniach. Medzinárodný menový fond napríklad tvrdí, že ak Slovensko prijme rozpočet v tejto podobe, neskončí napokon s 15-miliardovým, ale až s 20-miliardovým deficitom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Ak dokáže ministerstvo financií pripraviť reálny rozpočet, ktorý skutočne splní cieľ zníženia fiskálneho deficitu na dve percentá HDP, tak nebude treba diskutovať o dodatočných opatreniach. Ak to tak nie je, existuje vo vláde zhoda o nevyhnutnosti znížiť deficit rozpočtu, musíme hovoriť, ako tento cieľ dosiahnuť," povedal včera podpredseda vlády pre ekonomiku Ivan Mikloš.

Pri objeme rizík vyplývajúcich z predloženého návrhu štátneho rozpočtu sa zatiaľ uvádzajú sumy od 6 do 8 mld Sk. Nikto však zatiaľ neposkytol analýzu, na základe čoho sa k týmto číslam došlo. Nie je preto vylúčené, že riziká sú v skutočnosti ešte vyššie. "Tie riziká, ktoré sú vyčíslené v rozpočte, sú iba časťou ľadovca, ktorá je nad vodou. Okrem toho existujú aj rôzne neviditeľné riziká. Ide napríklad o krajské úrady, ktorých je osem, a každý z nich má ešte z minulého roka deficit okolo 200 miliónov korún. Pritom majú ešte dvojnásobok tejto sumy neuhradených faktúr, ktoré držia v zásuvke. Je tu predovšetkým neplatenie za elektrickú energiu zo strany škôl a nemocníc. Následne neplatia ani Slovenské elektrárne, pretože majú obrovské pohľadávky," povedal v rozhovore pre SME minister hospodárstva SR Ľudovít Černák. Podľa neho je preto "čas naliať si čistého vína" a zhodnotiť skutočne kriticky všetky záväzky štátu. "Musíme začať sami od seba. Ak chceme, aby začali platiť podnikateľské subjekty, tak musí začať platiť štát," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Vo vláde však neexistuje jednotný názor, ako tento cieľ dosiahnuť. Podľa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR Petra Magvašiho je vzhľadom na sociálnu situáciu lepšie než zvyšovanie DPH začatie rokovania o znovuzavedení dovoznej prirážky. Podpredseda vlády pre ekonomiku Ivan Mikloš aj minister hospodárstva to však označujú za nesystémové opatrenia a odporúčajú skôr úpravu DPH. Podľa Ľ. Černáka však treba ešte pred prijatím dodatočných opatrení preskúmať, či sa nedajú robiť zmeny aj v návrhu rozpočtu. "Prikláňam sa k opatreniam, ktoré budú minimalizovať výdavky štátneho rozpočtu. Vidím veľké rezervy napríklad v sociálnej politike, pretože je mnoho takých, ktorí odmietajú prácu a len poberajú sociálne dávky a zaťažujú takto štátny rozpočet," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Návrh štátneho rozpočtu je hlavným bodom dnešného rokovania kabinetu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  5. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  6. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  7. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  8. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 165
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 565
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 192
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 561
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 391
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 209
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 881
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 851
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu