negatívne vyhliadky krajiny, odzrkadľuje našu neistotu, s akým úspechom sa nová vláda vyrovná s veľkými nerovnováhami v ekonomike a s akou úspešnosťou ich bude riešiť. Vláda navyše musí program ekonomickej reformy realizovať v prostredí zložitej situácie svetovej ekonomiky, čo jej úlohu len sťažuje. Pre SME to včera povedala analytička S&P Helena Hesselová.
Jednou z potenciálnych hrozieb pre slovenskú ekonomiku je podľa S&P i názorová rozdielnosť strán vládnej koalície. "Vláda očakáva v tomto roku rast hrubého domáceho produktu v intervale tri až štyri percentá, my očakávame 4%. Silný ekonomický rast bude sprevádzaný výrazným výpadkom na príjmovej strane štátneho rozpočtu a nová vláda bude postavená pred zložitú situáciu vo fiskálnej politike. Práve tu sa môže negatívne prejaviť názorová rozdielnosť najsilnejších strán vládnej koalície - SDK a SDĽ," podčiarkla H. Hessel.
S&P tento týždeň potvrdila ratingové hodnotenie domácich a zahraničných záväzkov SR na úrovni BB+, resp. BBB-. Na rovnakej úrovni ponechala aj negatívny výhľad slovenskej ekonomiky. Možné zhoršenie hodnotenia krajiny, ktoré je jedným z kľúčových indikátorov kvality ekonomického prostredia pre zahraničných investorov, môže podľa S&P vyvolať neriešenie základných makroekonomických problémov, teda veľkého deficitu bežného účtu platobnej bilancie a deficitu zahraničného obchodu. H. Hesselová pripomenula i otázku privatizácie slovenských bánk, ktorá je najdôležitejším predpokladom príchodu zahraničných investorov a vyriešenia slabej kvality domáceho bankového sektora. Ten je podľa nej charakteristický predovšetkým zlým úverovým portfóliom ako dôsledkom politických vplyvov pri úverovaní slovenských podnikov. "Pozitívnym signálom bude určite to, ak proces ekonomickej reformy bude napredovať takým tempom, ako to avizuje vláda. Jej predsavzatie je dôvodom, prečo S&P neznížila ratingové hodnotenia Slovenska, hoci jeho vyhliadky označila za negatívne. Aby sme ich zmenili na stabilné, potrebujeme ešte viac času," pripomenula.