BRATISLAVA (SME - zt) - Britský premiér Tony Blair v úvode tohto týždňa oficiálne deklaroval úmysel a pripravenosť svojej krajiny prejsť na spoločnú európsku menu, úplne inak však vyzneli včera výstražné slová vysokých predstaviteľov Bank of England (BoE, britskej centrálnej banky). Podľa nich nemá BoE v úmysle adoptovať euro a vzdať sa svojej libry, samotný guvernér Eddie George varoval pred "potenciálnym konfliktom".
Slová šéfa centrálnej banky odzneli v reakcii na stále silnejúce tlaky na ďalšie uvoľnenie menovej politiky na Britských ostrovoch. E. George varoval pred ďalším poklesom úrokových sadzieb, čím by sa síce Veľká Británia priblížila sadzbe Európskej centrálnej banky (3 percentá), vystavila by sa však riziku nesplnenia svojich inflačných cieľov. V súčasnosti je britská libra úročená centrálnou bankou 5,5 percenta. Plán prechodu Veľkej Británie na euro predstavil T. Blair v utorok. Vo svojom vystúpení pred parlamentom pritom zdôraznil, že krajina by mohla vstúpiť do menovej únie "podstatne rýchlejšie" ako ostatných jedenásť krajín, ktoré od 1. januára 1999 začali používať spoločnú menu euro. Hoci plán vlády T. Blaira neobsahoval žiadny konkrétny časový harmonogram prechodu na euro, bolo v ňom definovaných niekoľko rozhodujúcich časových momentov. Podľa neho vláda rozhodne o vstupe do menovej únie v okamihu, keď krajina bude spĺňať požadované ekonomické podmienky. O tri až štyri mesiace neskôr dostanú možnosť vyjadriť sa i obyvatelia prostredníctvom ľudového hlasovania v referende. V prípade ich súhlasného postoja BoE fixne "uzamkne" kurz libry oproti euru, plán T. Blaira však nešpecifikoval žiadny časový horizont. Približne tri až päť rokov po pôvodnom rozhodnutí vlády o prechode na euro budú do obehu dané eurobankovky a euromince.
Zámer premiéra T. Blaira prejsť na spoločnú európsku menu v prvých rokoch budúceho tisícročia vyvolal okamžite pozitívne ohlasy v radoch britskej priemyselnej lobby. Predstavitelia najsilnejšieho priemyselného zväzu v krajine - Konfederácie britského priemyslu - už vládu požiadali o vyjadrenie ešte intenzívnejšieho záujmu o adoptovanie eura. Hlasy ďalších ekonomických odborníkov však stavajú do popredia otázku tzv. ekonomickej konvergencie krajiny, teda makroekonomických požiadaviek (zakotvených v Maastrichtskej zmluve) na to, aby sa krajiny Európskej únie mohli uchádzať o členstvo v Európskej menovej a hospodárskej únii.