víťazstvo na našu stranu, chcela pridať k oslavujúcim nadšeným fanúšikom, tá čierna ostávala tvrdo na zemi. Čiastočne by sa dalo súhlasiť s trénerom slovenskej reprezentácie Jurajom Žuffom, ktorý tvrdí, že v dnešnej vyrovnanej basketbalovej Európe sa každé víťazstvo v medzištátnom zápase cení. Žiaľ, iba čiastočne. Bulharsko, mužstvo prakticky bez pivota a len s priemernými hráčmi na poste rozohrávača i krídiel, bolo totiž celkom určite zo všetkých tímov A-skupiny najslabším súperom a z Handlovej malo odísť s riadnou "nakladačkou". Dvanásťbodové vedenie (41:29) po prvom polčase bolo nádejné, potrebné víťazstvo o 16 bodov, ktoré by nám udržalo šance na vytúžené 4. miesto v tabuľke, sme mali na dosah. Nekoncentrovanosť a následné taktické chyby boli vodou na bulharský mlyn, ktorý to s radosťou využil. Zápas napokon ukázal, že právom patríme do skupiny družstiev, ktoré obsadia v piatich skupinách 5. a 6. priečky a tým sa posunú pred európskym šampionátom 2001 o poschodie nižšie - do predkvalifikácie. Na dokreslenie, budeme tam v spoločnosti Islandu, Dánska, Rumunska, Bieloruska, Gruzínska, Portugalska a ďalších štátov, ktoré nie tak dávno s veľkou úctou sledovali úspechy Československa (bronz na ME 1981, striebro na ME 1985).
Nostalgické spomínanie nepomôže, poučme sa u našich susedov. Česi sú po stredajšom víťazstve nad Švédskom (102:83) istými účastníkmi ME 1999 vo Francúzsku, rovnako tak donedávna priemerní Maďari, Poliaci s úspechom štartovali už na predošlom šampionáte. V tejto súvislosti dve otázky. Kde sú výsledky v posledných rokoch takého obľúbeného novembrového húfneho "zbierania skúseností" na výletoch v USA? Kto konečne pochopí, že ťažké tisíce (nie v korunách, v tvrdších menách) cpané mesačne do vreciek podpriemerných legionárov (to neznamená, že som a priori proti ich angažovaniu) sú nezmyselným vyhadzovaním prostriedkov, ktorých je v športe zo dňa na deň menej? Investujme ich radšej do výchovy mladých alebo do zvyšovania odbornosti trénerov formou stáží v zahraničí.
V krajine majstrov sveta v Juhoslávii je v prvej lige zákaz angažovania cudzincov. Tréner Budučnosti Podgorica Miroslav Nikolič to po vyhranom zápase osemfinále Saportovho pohára v Pezinku komentoval: "Aspoň nás to núti intenzívne pracovať s našimi talentmi." Zamyslime sa nad jeho vetou. PETER ŠEFRÁNEK