OECD tvrdí, že Slovensko potrebuje na zvládnutie rozpočtových rizík ďalšie reštrikcie

BRATISLAVA (SME - dd) - Slovensko potrebuje väčšie rozpočtové reštrikcie, aby mohlo znížiť domáci dopyt a zároveň získať priestor na zvládnutie rozpočtových rizík. Zároveň to umožní znížiť úrokové sadzby a relatívne vysoké odvody do sociálnych fondov.

Konštatuje sa to v analýze, ktorú včera zverejnila Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj OECD. Táto analýza má 146 strán a OECD sa vo svojich publikáciách takto podrobne Slovenskom naposledy zaoberala v roku 1996.

Organizácia napríklad konštatuje, že od tej doby na Slovensku nedošlo prakticky k žiadnemu pokroku pri reštrukturalizácii bankového sektora. Dve štátom kontrolované banky, ktoré majú asi 40-percentný podiel na celkových aktívach bankového sektora, majú stále vo svojich portfóliách vysoký podiel zlých úverov. Rovnako, ako pred tromi rokmi, aj teraz potrebujú okamžitú reštrukturalizáciu a privatizáciu. Jedinou výraznou zmenou, bolo iba to, že IRB sa dostala do nútenej správy NBS. OECD pritom podporuje myšlienku privatizácie všetkých bánk, vrátane Slovenskej sporiteľne. To by na Slovensko prinieslo nový kapitál, banky by získali strategických partnerov a prispelo by to k zvýšeniu ich konkurencieschopnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

OECD pri hodnotení bankového sektora upozorňuje predovšetkým na doteraz skrytý problém majetku, ktorý slúži ako záruky za bankové úroky. Ich kvalitu označuje za otáznu - predovšetkým pri potrebe rýchlo sa zbaviť takýchto aktív. Prejavilo sa to napríklad pri pôsobení NBS v pozícii núteného správcu IRB. OECD preto za veľké rozpočtové riziko označuje práve stav bankového sektora. Podľa údajov organizácie ručí štát za úvery bánk v objeme zhruba 100 mld Sk, pričom veľká časť tohto dlhu je spojená s klasifikovanými aktívami. Ďalšími výraznými rizikami rozpočtu sú dlhy štátnych fondov, ako je napríklad FNM, či Štátny fond cestného hospodárstva, ako aj záruky za úvery súkromných firiem.

OECD privítala balíček ekonomických opatrení. Upozorňuje však na úzky priestor, ktorý ostáva vláde pri súčasnej makroekonomickej nestabilite. Okrem toho je tu problém s nezamestnanosťou, ktorá bude podľa OECD v najbližšej dobe rásť. Nezamestnanosť má však na Slovensku štrukturálnu povahu, pričom medzi jednotlivými regiónmi krajiny sú badateľne výrazné rozdiely. Tie sa podľa OECD tak skoro odstrániť nepodarí.

SkryťVypnúť reklamu

OECD na margo NBS poznamenáva, že sa jej celkom podarilo zvládnuť prechod na nový kurzový režim. Teraz by sa však mala sústrediť na vybudovanie transparentného a dôveryhodného rámca menovej politiky v novom kurzovom režime. NBS by sa podľa OECD mala aj naďalej držať opatrnej menovej politiky, predovšetkým v dôsledku výraznej neistoty, ktorú možno cítiť tak na slovenskom, ako aj na medzinárodných finančných trhoch. "Nižší kurz koruny by pravdepodobne nepriniesol žiadne zlepšenie v zahraničnom obchode. Na to budú potrebné skôr zmeny v rozpočtovej politike a urýchlenie reštrukturalizácie hospodárstva. Oslabenie koruny by však v súvislosti s vysokou zahraničnej zadlženosťou prinieslo problémy tak bankám, ako aj podnikom a verejnému sektoru," konštatuje OECD.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 6 521
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 106
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 264
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 667
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 2 159
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 023
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 807
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 531
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu