BRATISLAVA (SME - dd) - Kým v doterajšom vývoji deficit bežného účtu platobnej bilancie prakticky kopíroval vývoj záporného salda obchodnej bilancie, v novembri minulého roka došlo k prvému výraznejšiemu odlíšeniu týchto dvoch zložiek. Zatiaľ čo saldo zahraničného obchodu vzrástlo v tomto mesiaci o 6,596 mld Sk, deficit bežného účtu iba o 2,825 mld Sk. Vyplýva to zo štatistík, ktoré zverejnila Národná banka Slovenska. Po jedenástich mesiacoch minulého roka tak deficit bežného účtu predstavuje 66,245 mld Sk.
Bežný účet platobnej bilancie tvorí bilancia tovarovej výmeny, teda zahraničný obchod, bilancia služieb, bežné výnosy (kompenzácie pracovníkov a výnosy z investícií) a bežné transfery. Doteraz sa zahraničný obchod a ostatné položky pohybovali okolo nuly. V novembri minulého roka však došlo k výraznému zlepšeniu bilancie služieb a veľmi pozitívny bol aj vývoj na bežnom účte. Pri bilancii služieb totiž Slovensko zaznamenalo v novembri prebytok 1,37 mld Sk a pri bežných transferoch 2,293 mld Sk. Tieto dva prebytky tak pomohli zmierniť negatívne vplyvy salda zahraničného obchodu na bežný účet.
Lepší vývoj bežného účtu mal však aj iné pozitívne dôsledky. Po troch mesiacoch sa zastavil negatívny vývoj, keď kapitálový a finančný účet nestíhal pokrývať deficity bežného účtu. Znamená to, že Slovensko používalo počas tohto obdobia na platby tovarov a služieb viac devíz, ako získalo z exportu, zahraničných úverov a investícií. V novembri však prebytok na kapitálovom a finančnom účte vzrástol o 6,356 mld Sk, pričom deficit na bežnom sa zvýšil iba o 2,825 mld Sk.
Rast prebytku na kapitálovom a finančnom účte bol dôsledkom predovšetkým návratu časti portfóliových investícií, ktoré dočasne odišli zo Slovenska počas silných devalvačných tlakov v auguste a septembri. Pomalý rast aj naďalej zaznamenávajú priame zahraničné investície. Po prvých jedenástich mesiacoch ich do SR prišlo 13,86 mld Sk. Slovenské subjekty investovali pritom v zahraničí 4,348 mld Sk. Negatívny vývoj však zaznamenáva prílev úverov na Slovensko. Od konca augusta do konca novembra ich objem vzrástol o 1,85 mld Sk, teda ani nie o 40 % objemu zahraničných investícií, ktoré do SR prišli za toto obdobie.