V roku 1989 bolo pôvodne 545 štátnych verejných lekární. Ich odštátňovanie sa začalo v roku 1993 a ukončilo sa v roku 1995. Zároveň sa zriaďovali nové verejné lekárne. Do 1. októbra 1994 boli zriaďované lekárne bez individuálnej prípravy liekov a po tomto termíne sa zriaďovali už len s ňou. Do 1. júna 1998, keď vstúpil do platnosti zákon o liekoch a zdravotníckych pomôckach, bolo zriadených 650 verejných lekární.
AKO JE TO V ZAHRANIČÍ
RAKÚSKO, MAĎARSKO, FRANCÚZSKO: Vlastníctvo lekárne je vyriešené formou Združenia lekárnikov.
PORTUGALSKO, ŠVÉDSKO: Všetky verejné lekárne patria pod jednu spoločnosť.
DÁNSKO, NEMECKO: Obmedzili vekovú hranicu pre lekárnika na 70 rokov.
GRÉCKO: Na prevádzku lekárne tu nedostane povolenie dôchodca.
ŠPANIELSKO, TALIANSKO, LUXEMBURSKO: Sú tu stanovené geografické a demografické kritériá na zriaďovanie nových lekární.
VEĽKÁ BRITÁNIA, ÍRSKO: Lekárne môžu vlastniť aj spoločnosti s ručením obmedzeným.
ČÍSLA SA ROZCHÁDZAJÚ
Podľa informácií Grémia majiteľov lekární, títo vlastnia 53 percent z celkového počtu lekární, zvyšných 47 percent vlastnia farmaceuti. Slovenská lekárnická komora však prezentuje celkom iné percentuálne rozdelenie. Podľa nej vlastnia 62 percent lekární fyzické osoby - lekárnici, 3 percentá nelekárnici. Zvyšok tvoria právnické osoby (teda spoločnosti s ručením obmedzeným alebo akciové spoločnosti), z nich 10 percent založili lekárnici a 23 percent nelekárnici. Podľa údajov Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv je z celkového počtu 1044 verejných lekární 89 filiálnych. Možnosť vlastnej prípravy liečiv má 634 lekární, 321 túto možnosť nemá. Dovedna 404 lekární je vo vlastníctve právnických osôb. Z údajov Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky k 4. decembru 1998 vyplýva, že z celkového počtu verejných lekární je 547 vo vlastníctve právnických osôb, ostatné údaje nevedú. Azda najzaujímavejšie vyznieva informácia, že ministerstvo zdravotníctva, ktoré by ako najvyššia inštancia malo uviesť všetko na pravú mieru, nemá aktualizované údaje - posledné sú z roku 1995.
RIEŠENIE PODĽA SLEK
Transformovať spoločnosť s ručením obmedzeným na fyzickú osobu nie je možné, dá sa však urobiť zmluva o predaji podniku či časti podniku, zmluva o združení alebo sa dá prenajať celý majetok lekárne farmaceutovi s licenciou. Takto by sa dal celý spor riešiť z hľadiska Slovenskej lekárnickej komory. "Zákon nenúti spoločnosť s ručením obmedzeným zbaviť sa hnuteľného a nehnuteľného majetku, okrem zásob liekov. V súčasnosti sú ich zásoby minimálne, preto nie je problém vydať ich pacientom pred transformáciou. Nehnuteľnosti, rovnako ako vnútorné zariadenie lekárne, je možné prenajať novému majiteľovi licencie, ktorý bude platiť nájomné," tvrdí SLeK.
RIEŠENIE PODĽA GML
Podľa lekárnickej komory môže bývalý majiteľ lekáreň predať, prenajať alebo môže vstúpiť do obchodnej spoločnosti s novým majiteľom povolenia tak, že bývalý majiteľ lekárne prinesie do spoločnosti svoj majetok a farmaceut povolenie na poskytovanie lekárenskej starostlivosti. "Takúto možnosť však prakticky vylučujú nové stanovy komory, kde sa uvádza, že každá dohoda vedie k vylúčeniu z radov komory s následným odobratím licencie novému majiteľovi - farmaceutovi," upozorňuje Grémium majiteľov lekární, ktoré vidí jediné východisko v novelizácii zákona v skrátenom legislatívnom konaní a úprave niektorých sporných paragrafov.