Ahmet Zeki Okcouglu je jedným z dvoch právnikov lídra Strany kurdských pracujúcich (PKK) Abdullaha Öcalana, ktorí sa s kurdským vodcom na krátko stretli vo väzení na ostrove Imrali vo štvrtok minulý týždeň. "Nachádza sa v absolútnej izolácii, nemá ani potuchy o tom, čo sa deje vonku," hovorí Okcouglu. Öcalan je podľa neho ešte stále pod vplyvom sedatív, ktoré dostal počas únosu z Kene. Nie je pritom vylúčené, že je však aj naďalej držaný a vypočúvaný pod vplyvom drog. "Mal veľmi uprený pohľad a zdal sa mi príliš uvoľnený vzhľadom na situáciu, v ktorej je. Jeho reakcie neboli reakciami normálneho človeka, musel byť nadrogovaný," argumentuje Okcouglu.
Deň po stretnutí chceli Öcalanovi advokáti usporiadať v Istambule tlačovú konferenciu. Okcouglu sa zmohol iba na krátke vyhlásenie, zatiaľ čo jeho kolegu Baydemira zatkla polícia hneď pri vchode do sály. Dôvodom bolo narýchlo oprášené staré súdne rozhodnutie, vzťahujúce sa na kurdskú metropolu Dyiarbakir, v ktorej platí výnimočný stav. Nie je vylúčené, že súvisí s Baydemirovou obhajobou talianskeho prokurdského aktivistu Dina Frisulla, ktorého rozprávanie o zážitkoch z tureckých väzení bolo zverejnené na jeseň minulého roku a nebolo najpríjemnejším čítaním. Aj Zeki Okcouglu sa cíti byť fyzicky ohrozený, a v piatok sa dočasne Öcalanovej obhajoby vzdal. Za hlasných protestov nacionalistických skupín Šedých vlkov počas tlačovej besedy vyhlásil, že ju prevezme až po tom, čo sa Washington ako najvytrvalejší podporovateľ tureckej vlády zaručí za bezpečnosť aktérov procesu.
Ešte minulý rok v decembri, v čase rímskeho domáceho väzenia, Öcalan talianskej agentúre ANSA tvrdil, že v smrti Olofa Palmeho má prsty Turecko. Teraz podľa tureckých novín Sabah obvinil z vraždy svoju bývalú manželku Kesire, s ktorou sa rozišiel krátko pred atentátom. Vyšetrovanie švédskej polície napokon spojenie PKK s atentátom nedokázalo, aj keď jednen z možných motívov viedol po kurdskej stope. Turecké denníky kauzu oprášili presne v čase nedeľného trinásteho výročia záhadnej vraždy švédskeho premiéra. Öcalan v spomínanom interview pre ANSA zároveň tvrdil, že v 80. rokoch boli na základe tajnej dohody medzi tureckou armádou a nacionalistami prepustení na slobodu viacerí extrémisti zo skupiny Šedí vlci, pričom jedným z nich bol aj atentátnik Ali Agca, ktorý neskôr strieľal na pápeža. Bude možno zaujímavé dozvedieť sa, ako zmení aj v tomto bode svoj názor počas vypočúvania… (jk)