i alebo zabili mesačne 300-500 obyvateľov krajiny, pripomína Ieng Mouly, predseda vládneho Kambodžského akčného protimínového centra. "Je to preto, že vysvetľujeme priamo dedinčanom nebezpečenstvo mín… a umiestňujeme varujúce značky," hovorí šéf personálu centra Phan Sothy. "Predtým ľudia nevedeli nič o nebezpečenstve mín, ani nevedeli, kde sú mínové polia." Cieľom centra je, pochopiteľne, znížiť počet incidentov na nulu.
Kambodža je jednou z najzamínovanejších krajín na svete. V stredu 24. februára tento problém jej obyvateľom pripomenul Deň ohrozenia mínami, ktorý je súčasťou kampane varujúcej pred mínovým nebezpečenstvom i pred nevybuchnutou muníciou. Táto hrozba je v krajine, kde sa len nedávno skončila desaťročia trvajúca občianska vojna, jedným z veľkých problémov. Počet pozemných mín sa tu odhaduje na štyri milióny. Pri incidentoch s mínami prišiel o končatiny každý 250. obyvateľ, čo je spolu asi 40 000 postihnutých. Táto bilancia stavia Kambodžu na jednu z najvyšších svetových priečok v počte amputácií na počet obyvateľov.
Pozemné míny kládli v Kambodži ako prvé v roku 1967 vietnamské komunistické gerily, ktoré bojovali proti proamerickej vláde a americkým jednotkám v Južnom Vietname zo základní vo východnej Kambodži. Mnoho ďalších mín položili v 80. rokoch, keď 150-tisícová vietnamská okupačná armáda bojovala proti opozičným gerilovým skupinám vrátane notoricky známych Červených Kmérov, ktorí mali svoje základne pozdĺž hranice s Thajskom. Nové míny dala kambodžská vláda položiť ešte vlani, keď vládne sily bojovali proti zvyškom Červených Kmérov a ďalším opozičným skupinám. Posledné oddiely ozbrojenej opozície sa vzdali v decembri minulého roka, a v krajine nastal po prvý raz od 60. rokov mier.
Málokto vie, že i v turistickom raji Thajsku je asi 700-tisíc pozemných mín. V posledných štyroch rokoch bolo zranených alebo zabitých asi 1000 Thajčanov obývajúcich pohraničné oblasti. Nášľapné míny nastražené na chodcov sa nachádzajú pozdĺž hranice s Kambodžou v rozľahlých oblastiach. Obe krajiny vytvorili spoločné odmínovacie centrum, ktoré sa nachádza v kláštore v horách medzi severovýchodným Thajskom a západnou Kambodžou. "Začali sme v malom, máme však mnoho limitov, najmä pokiaľ existujú pochybnosti o výške rozpočtu a vybavení," povedal novinárom a diplomatickým zástupcom 15 štátov štátny tajomník thajského ministerstva zahraničných vecí Sukhumbhand. "Dúfame, že dnes, keď znovu potvrdíme svoje odhodlanie vo veci odmínovania, sa nám podarí pritiahnuť záujem zámoria a snáď získame podporu priateľov zo zahraničia. Potrebujeme finančnú podporu," zdôraznil.
(REUTERS, bj)