BRATISLAVA (SME - gk) Svetová obchodná organizácia (WTO) posunula svoje rozhodnutie vo veci banánovej vojny medzi Spojenými štátmi americkými a európskymi krajinami na neurčito. WTO mala tento utorok rozhodnúť, či je dovoz banánov do krajím Európskej únie (EÚ) spravodlivý proti všetkým exportérom tejto komodity. WTO oddialenie svojho rozhodnutia odôvodnila nedostatkom podkladov a detailov od oboch súdiacich sa strán a neuviedla ani žiadny dátum, kedy by mohla vyhlásiť svoje rozhodnutie. Ak by však rozhodla v prospech Spojených štátov, tieto by mohli uvaliť sankcie na niektoré európske produkty skoro okamžite. Po vyhlásení rozhodnutia WTO predstavitelia americkej vlády vyjadrili rozčarovanie nad neschopnosťou ukončiť spor v plánovanom termíne.
Spor medzi dvoma najväčšími ekonomickými blokmi vznikol po tom, čo EU rozhodla o prednostnom zaobchádzaní s dovozcami banánov z krajín, ktoré boli v minulosti kolóniami európskych štátov. Toto rozhodnutie ovplyvnilo import banánov do Európy z krajín Strednej Ameriky, ktorých produkcia je obchodovaná na svetových trhoch americkými spoločnosťami ako napríklad Chiquita.USA na tento vývoj reagovali hrozbou, že ak EU nezmení svoje rozhodnutie a nezrovnoprávni všetkých producentov banánov, uvalí na niektoré európske produkty zvláštne poplatky, čím sa ich ceny na amerických trhoch prakticky zdvojnásobia. Sankcie by mali byť uvalené na tovar v hodnote viac ako 500 mil. amerických dolárov. Tento krok by mal však katastrofálny dopad na množstvo európskych podnikov a spoločností a zároveň by vyvolal aj nárast nezamestnanosti v krajinách EU. Odhady hovoria, že takto je ohrozených niekoľko tísic pracovných miest v celej Európe. Iba vo Veľkej Británii by sa poplatky mali týkať vývozu vo výške asi 80 mil GBP, a približne 2000 ľudí by stratilo prácu.
EU však začala útok proti USA aj na druhom fronte, keď dala podnet na WTO o preskúmanie celej americkej obchodnej politiky. EU v prvom rade napadla nedávno schválený zákon, ktorý bol znova daný do platnosti prezidentom Billom Clintonom. Tento zákon umožňuje americkej vláde uvaľovať jednostranné sankcie na krajiny, o ktorých si myslí, že majú nespravodlivé predpisy týkajúce sa zahraničného obchodu. EU a Japonsko, ktorému hrozí uvalenie sankcií na dovoz ocele do USA, si myslia, že tento zákon nie je v súlade s pravidlami WTO, ktoré vzniklo, aby sa takýmto jednostranným sankciám predišlo. USA označuje tento argument iba za odvádzanie pozornosti od skutočnej situácie.