však neprekonal a po otestovaní hranice 121,00 JPY/1 USD sa stabilizoval. Japonská centrálna banka dopĺňala likviditu na úrovni 0,02 %, čo po započítaní brokerských poplatkov de facto predstavuje 0,00 %. Pri pohľade na vážený priemer priemerná úroková sadzba poklesla na rekordne nízku hodnotu 0,04 %. Japonská centrálna banka hľadá určitú vyváženosť medzi politikou úrokových sadzieb a kvantitatívnym menovým uvoľnením na trhu.
Tlak domácej politickej scény a nemenej významný tlak zo strany Spojených štátov amerických tak núti Japonsko podnikať čoraz rozsiahlejšie kroky na stimuláciu vlastnej ekonomiky v snahe vyhnúť sa deflačnej špirále, podobnej, smutne známej americkej deflácie z 30-tych rokov nášho storočia. Pokles krátkodobých úrokových sadzieb sa odráža aj vo vývoji japonských vládnych dlhopisov, ktoré dosiahli na úroveň 1,690 %, čo bol významný pokles v porovnaní s utorkovým záverom dňa, kedy výnosy skončili na hodnote 1,805 %.
Pozornosť sa sústredila na britskú libru, kde boli očakávané výsledky zasadnutia Bank of England, keďže sa malo rozhodovať o výške úrokových sadzieb. Neskôr počas dňa boli zverejnené výsledky, podľa ktorých výška britských úrokových sadzieb zostane na nezmenenej úrovni 5,50 %. Po oznámení libra posilnila na úroveň 1,6170 USD/1 EUR a neskôr neúspešne atakovala hranicu 1,6225 USD/1 GBP. Voči euru vzrástla na hodnotu 0,6745 GBP/1 EUR, kým počas rána bola obchodovaná na hodnote 0,6760 GBP/1 EUR. Podľa niektorých analytikov však ďalšie zníženia úrokových sadzieb budú na programe počas budúcich mesiacov a to predovšetkým vďaka súčasnému stavu ekonomického cyklu, v ktorom sa britská ekonomika nachádza. Niektorí dokonca očakávajú pokles až k úrovni 4,50 %.
Poľský zlotý počas dňa oslabil až k najnižšej hodnote za posledných 15 mesiacov a to na hodnotu 1,50 % od centrálnej parity v depreciačnej časti fluktuačného pásma. Od roku 1998 poľský zlotý oslabil približne 9 % svojej hodnoty a podľa vyjadrení dílerov ide v posledných dňoch o jednosmerné obchodovanie, teda len o predaje poľských zlotých. Poradca poľského ministra financií Stanislav Gomulka počas dňa zverejnil vyhlásenie, podľa ktorého očakáva rast indexu spotrebiteľských cien na úrovni 0,7 % až 0,8 %. Pokiaľ by to bola pravda, znamenalo by to na ročnej báze pokles inflácie pod úroveň 6,00 %, čo by mohlo poľskú centrálnu banku stimulovať k ďalším zníženiam úrokových sadzieb.
Vcelku stabilizovaný vývoj predviedla česká koruna, keď v posledných rokoch oscilovala v pásme od 37,480 CZK/EUR až po úroveň 37,700 CZK/EUR. Nálada zostáva vcelku vyvážená a posilneniu českej koruny zabránilo iba prudké oslabenie poľského zlotého.
BRANISLAV MATUŠEK
Autor je dílerom ING Barings