Keby išlo všetko podľa pôvodného plánu červeno-zelenej spolkovej vlády, tak by bol zákon o dvojitom štátnom občianstve, ktorý by umožňoval získať nemeckú štátnu príslušnosť zhruba štyrom z viac ako sedem miliónov cudzincov, už schválený. Avšak politici mienia a voliči menia. Tentoraz to boli voliči v spolkovej republike Hessensko. V Hessensku bude nabudúce vládnuť koalícia kresťanských a slobodných demokratov. Zmena v Hessensku však mala ďalekosiahlejšie dôsledky. Bonnská vládna strana stratila v Spolkovej rade potrebnú väčšinu a bola donútená k tomu, čo predtým zásadne odmietla - rokovať o novom zákone o štátnom občianstve s opozíciou.
Novú situáciu zrejme najprv postrehol spolkový kancelár Gerhard Schröder. V rozhovore s novinármi Schröder naznačil, že nový zákon bude v mnohom vychádzať predovšetkým z návrhu opozičných slobodných demokratov (FDP). Podľa predstáv FDP by nemecké štátne občianstvo mali dostať deti cudzincov, z ktorých aspoň jeden žije v spolkovej republike už desať rokov a má neomedzené povolenie na pobyt. Medzi nemeckým občianstvom a príslušnosťou rodičov by sa dieťa muselo rozhodnúť najneskôr vo svojich 23 rokoch. Pokiaľ ide o udeľovanie občianstva dospelým cudzincom, ktorí žijú v Nemecku už niekoľko rokov, nemalo by sa v podstate mnoho zmeniť. Nemeckým občanom by sa nemohol stať ten, kto bol trestaný, kto nemá základné znalosti nemčiny a ten, kto je nezamestnaný alebo poberá sociálnu podporu.
Otázka je, ako sa ku kompromisnému návrhu postavia kresťanskí demokrati a sociáli, ktorí už vyhlásili, že naďalej bude pokračovať podpisová akcia občanov, v ktorej sa požaduje užšia integrácia cudzincov, ale zásadne odmieta možnosť dvojitého občianstva. Túto požiadavku podpísalo už takmer štyri a pol milióna osôb, z toho 1 400 000 v Bavorsku. Ich právni odborníci poukazujú na to, že podľa ústavy nesmie byť nemecké štátne občianstvo nikomu odobraté. Keď sa teda dieťa s dvojitým občianstvom po dosiahnutí 23 rokov rozhodne ponechať obe občianstva, nemá spolková republika možnosť mu nemecké štátne občianstvo odňať.
V zákulisí sa už uskutočňujú rokovania medzi odborníkmi vládnych strán a opozíciou. Spolková vláda nadviazala kontakty aj so spolkovými štátmi, v ktorých tvoria vládu kresťanskí demokrati. Jedinou výnimkou je, ako potvrdil vládny hovorca Bella Andy, Bavorsko. S Bavorskom a jeho krajinskou vládou sa zrejme nedohodneme, vyhlásil Andy. Či však pri tomto odmietavom stanovisku Bonnu voči Mníchovu zostane, nie je úplne isté. Bavorský ministerský predseda Edmund Stoiber už pred časom naznačil, že Bavorsko uvažuje o podaní podnetu proti novému zákonu na Spolkový ústavný súd. RUDOLF STRÖBINGER, Bonn
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)