ministrami obrany, okrem iného aj s ministrom obrany Rumunska.
Bola súčasťou rokovaní s rumunským ministrom obrany aj otázka spoločnej stratégie Rumunska a Slovenska pri vstupe do NATO?
Je jasné, že aprílový washingtonský summit NATO nechá otvorené dvere pre ďalších uchádzačov o členstvo v NATO. Je teraz na nás, aby sme nadchádzajúce dva roky využili na to, aby sme na budúcom summite, ktorý sa uskutoční pravdepodobne v roku 2001, boli členskými štátmi NATO prijatí do aliancie.
Dá sa predpokladať vytvorenie spoločného bloku krajín, ktoré sa najčastejšie spomínajú v súvislosti so vstupom do NATO v druhej vlne, teda Slovenska, Slovinska a Rumunska?
V rozhovoroch, ktoré som v USA mal, napríklad aj s pánom senátorom Rothom, predsedom vplyvného parlamentného zhromaždenia NATO, sa ako najnádejnejšia krajina spomínalo Slovinsko. Pre nás je dôležité, aby dvere ostali otvorené a aby sa krajiny posudzovali na základe svojich aktivít do roku 2001 - a v tom prípade obavy o osud Slovenska nemám.
Takže konkrétne: spolupráca s Rumunskom v oblasti prijatia do NATO - áno alebo nie?
Naša vláda zastáva názor, že každú krajinu treba posudzovať individuálne a že prvá vlna sa končí až prijatím Slovenska. My chceme spolupracovať s každým, ale nepredstavujeme si, že by sme mali byť súčasťou akejsi skupiny a takpovediac trpieť aj za iné krajiny v tej skupine. Predpokladá sa, že pre každú krajinu, ktorá sa bude chcieť stať členom NATO, bude prijatý oficiálny dokument Akčný plán na dosiahnutie členstva (Membership Actions Plan, MAP). Ja tento individualizmus vítam, lebo naše postavenie je ojedinelé a nemožno nás porovnávať s nejakou inou krajinou, i keď to nevylučuje, že iná krajina môže podmienky na prijatie splniť lepšie.
PRE SME - ZOLO MIKEŠ,
Washington