Kým v prípade Nafty Gbely sa Fond národného majetku SR (FNM) nenecháva ukolísať, pri Slovnafte váha. Spoločnosti Nafta i Slovnaft sa privatizovali skoro rovnako, ibaže okolo Slovnaftu nebolo toľko rozruchu. Kým Nafta v problémoch už je, Slovnaft sa do nich pravdepodobne dostane, hoci je zrejmý rozdiel v príčinách i v spôsoboch riadenia oboch firiem.
"Prezident FNM Ľudovít Kaník, ako aj generálny riaditeľ Slovnaftu a šéf Slovintegry Slavomír Hatina sú presvedčení, že dohoda o určitej korekcii privatizácie Slovnaftu nadobudne v krátkom čase konkrétne rozmery. V hre sú pritom ešte oba zvažované varianty vyrovnania, teda vrátenie časti sprivatizovaných akcií Slovnaftu, ako aj doplatenie kúpnej ceny," hovorí agentúrna správa. Zdá sa, že Slovintegra, ktorá Slovnaft privatizovala, sa z hriechu vykúpi. Možno je rozumné dohodnúť sa, a možno by bolo bývalo rozumnejšie nekasať sa pred voľbami, ako sa do privatizácie vráti právo, ako sa potrestajú všetky prešľapy proti zákonu.
Právo na odpustky nie je to isté ako odpustky práva. Zákon platí pre každého rovnako. Nebude to však pravda, ak fond nebude žalovať čo i len jedného privatizéra spomedzi tých, ktorí zákon porušili. Ani v mene ušľachtilého motívu nemožno šliapať po paragrafoch. Akcie Slovnaftu, ktoré fond získa, chce ponúknuť občanom na výmenu za dlhopisy.
Privatizácia na Slovensku sa deformovala v čase, keď Mečiarova vláda zrušila kupónovú privatizáciu. Premena privatizácie na odškodnenie pokrútila celú filozofiu zmeny vlastníctva, z rovnosti šancí urobila dementnú "zrúdu". Z privatizácie sa stalo odškodnenie, pričom vybraní jedinci boli odškodnení takmer dokonale, keď dostali príležitosť ako "vopred určení nadobúdatelia" v priamych predajoch. Kupovali za smiešne sumy. Rovnako dobre sa zrejme zabávajú aj teraz, lebo dohoda je možná. Fond vyberie zlých, určí dobrých. Fond však, pri všetkej úcte, nemá právo vykonávať spravodlivosť.
Zákonnosť možno predstierať zhruba rovnako ako tehotenstvo. Výsledky súdov sú na jednej strane veľmi vzdialené, na druhej strane neisté. Nik nevie, či by súd posudzoval nízke ceny ako porušenie zákona. Možno preto je rozumnejšie dohodnúť sa. Možno práve preto by sa nemalo hovoriť o spravodlivosti, stačilo by o náprave a zmiernení škôd.
EDUARD ŽITŇANSKÝ
(Autor je reportérom týždenníka TREND a biznis magazínu DUEL.)