BRATISLAVA (SME - mn) - Ministerstvo financií SR pripravuje v najbližších týždňoch ďalší vstup Slovenska na svetové finančné trhy prostredníctvom emisie euroobligácií. V tejto súvislosti majú podľa informácií denníka SME dnes prebehnúť rokovania medzi predstaviteľmi ministerstva a centrálnej banky. V zozname potenciálnych manažérov tejto emisie dlhových štátnych cenných papierov, ktorý ministerstvo zaslalo v uplynulých dňoch Národnej banke Slovenska, nebola podľa zdrojov denníka SME uvedená londýnska investičná spoločnosť Nomura International, ktorá ešte minulý rok významnou mie-rou participovala na vydaní päťroč- ných euroobligácií denominovaných v amerických dolároch, nemeckých markách a japonských jenoch. Na žiadosť centrálnej banky však ministerstvo do zoznamu bánk, ktoré osloví s ponukou manažovania emisie euroobligácií, pripísalo údajne i londýnsku Nomuru s tým, že emisia nebude mať jedného, ale dvoch hlavných manažérov. Hovorca NBS Ján Onda sa včera k tejto informácii odmietol vyjadriť.
Podľa zdrojov blízkych projektu emisie euroobligácií SR by sa výnosy, za ktoré budú inštitucionálni investori ochotní nakupovať štátne cenné papiere, nemali výrazne líšiť od minuloročných. Ministerstvo financií vtedy pod tlakom akútneho nedostatku voľných finančných zdrojov akceptovalo rovnaké úrokové marže , ako v podobnej situácii Ukrajina, Rumunsko či Kazachstan. Emisia cenných papierov sa uskutočnila v polovici mája 1998 prostredníctvom spoločnosti Nomura International so sídlom v Londýne. Podľa obchodníkov na devízových trhoch budú zahraniční investori v prípade emisie dolárových eurobondov požadovať úročenie okolo 3,5 až 4,5 percenta nad úročenie vládnych obligácií USA, ktoré sú hlavným ukazovateľom (benchmark) úročenia najbonitnejších dolárových dlhov. Relatívne nízke úročenie ponúkajú i dlhové cenné papiere vydané v novej európskej mene euro.
Nová pôžička vlády na zahraničných trhoch automaticky ovplyvní celkový zahraničný dlh SR. K záveru novembra minulého roku dosiahla celková zahraničná zadlženosť SR 11,909 mld USD. Oficiálne zadlženie vlády SR a centrálnej banky bolo na konci novembra 2,347 mld USD. Zadlženosť komerčnej sféry (komerčných bánk a podnikateľských subjektov) dosiahla k uvedenému dátumu 9,509 mld USD. V štruktúre celkovej hrubej zadlženosti SR prevažovali strednodobé a dlhodobé zahraničné pasíva (6,989 mld USD), krátkodobý dlh dosiahol 4,920 mld USD. Podiel celkového krátkodobého dlhu na celkovom hrubom zahraničnom dlhu SR oproti októbru mierne stúpol o 0,45 percentuálneho bodu. V novembri tento podiel dosiahol 41,32 %.