PEŇAŽNÝ TRH: Úvod tohto týždňa priniesol zmenu na slovenskom peňažnom trhu. Ťažisko obchodovania sa totiž presunulo najmä na korunové depozitá so splatnosťou dlhšou ako jeden mesiac. Oslabenie o približne dva percentuálne body zaznamenali tak mesačné, ako aj polročné fondy. Jednodňové peniaze sa v závere dňa pohybovali na úrovniach blízkych nule, týždňové depozitá banky kótovali na úrovni 3/3,5 % p. a. (cena nákup/predaj). Vlna predajov mesačných fondov stiahla ich záverečnú cenu na 11,7/12,7 % p. a., dvojmesačné uzatvárali na úrovni 13,6/14,4 % p. a. Ceny trojmesačných peňazí sa dostali na 14,0/14,6 % p. a., polročných na 14,8/15,8 % p. a. "Pádu úrokových sadzieb pomohli tak technické faktory, akými je prebytok korunovej likvidity v bankovom sektore, ako i čoraz intenzívnejšie sa šíriace informácie o pripravovaných emisiách štátnych dlhopisov. Centrálna banka zatiaľ neprejavuje záujem sterilizovať prebytočné prostriedky v sektore, takže peňažný trh nemá iné východisko, ako ísť s cenami nadol," povedal denníku SME díler Slovenskej sporiteľne Radoslav Stopiak. Podľa neho nie je takáto váhavosť Národnej banky Slovenska namieste, keď vysoko volatilné krátkodobé úrokové sadzby klesajú na úrovne blízke nule. "Osobne očakávam ďalší pokles v dnešnej aukcii dvojročných štátnych dlhopisov. Ministerstvo má očividne výrazné problémy so svojou likviditou, postup centrálnej banky však s najväčšou pravdepodobnosťou vyústi do želaného poklesu úrokových sadzieb," podčiarkol díler Slovenskej sporiteľne. Očakávaný pokles sadzieb v aukciách štátnych cenných papierov (štátnych dlhopisov a štátnych pokladničných poukážok) by podľa niektorých účastníkov obchodovania na medzibankovom trhu mohli podporiť i prípadné reprízy z minulosti známych "dohovorov" najvyšších predstaviteľov ministerstva so zástupcami bankovej sféry.
DEVÍZOVÝ TRH: Pád úrokových sadzieb na peňažnom trhu bol sprevádzaný oslabením koruny. Pokles sadzieb znižuje atraktivitu investovania do slovenskej koruny, ktoré tak ponúka menej zaujímavý výnos v podobe úrokového diferenciálu (rozdiel v úročení slovenskej meny a ostatných, spravidla nižšie úročených zahraničných mien). Z otváracej úrovne 43,850/43,950 korún za euro (cena nákup/predaj) slovenská mena postupne oslabila na 43,910/44,010 SKK/EUR. Jej ďalší osud je podľa obchodníkov tak v rukách klientov, ako aj vývoja úrokových sadzieb.
KAPITÁLOVÝ TRH: Absencia reálneho obchodovania s bonitnými titulmi slovenských emitentov sa včera odzrkadlila vo vývoji akciového indexu SAX, ktorý oproti piatkovému záveru oslabil len nepatrne - o 0,06 % - a uzatváral na úrovni 84,63 %. Akcie spoločnosti VSŽ ostali na nezmenenej piatkovej úrovni 180 korún za akciu, väčšina obchodov na burzovom parkete bola realizovaná s menej likvidnými titulmi. Na mimoburzovom trhu RM-Systém Slovakia posilnili o viac ako 7,5 % akcie PSIPS, ktorých priemerná cena dosiahla 66,50 Sk. Najvyšší nárast ceny - o takmer 10 percent - však zaznamenali akcie VÚB, ktorých priemerná cena dosiahla 619 Sk za akciu. Index RM-S 100 oproti svojmu piatkovému záveru poklesol o 0,81 % na 500,01 bodu. MICHAL NALEVANKO