Podľa jeho názoru sa bankári zhodli v tom, že v súčasnom období nie je dôvod na veľké obavy. Ako však podotkol, centrálne banky neustále monitorujú vývoj v tomto smere.
K vývoju vo vnútri jednotlivých ekonomík uviedol, že G 10 predpokladá oživenie v japonskej ekonomike počas tohto roku. V piatok sa očakáva zverejnenie výsledkov rastu japonského hrubého domáceho produktu za posledný štvrťrok minulého roku. Podľa niektorých analytikov je možné očakávať pozitívne čísla, teda hospodársky rast, avšak v prvom štvrťroku 1999 sa očakáva pokles rastu hrubého domáceho produktu. Rast v terajšom fiškálnom roku, ktorý končí 31. marca, bude takisto negatívny.
Dolár sa pohyboval v pásme od 121,10 JPY/USD až po úroveň 121,90 JPY/USD, voči euru sa jen držal okolo úrovne 132,50 JPY/EUR.
Miernu korekciu vo svojom doterajšom vývoji zažilo euro, keď sa voči americkému doláru dostalo nad úroveň 1,0925 USD/1EUR. Za korekciou eura voči americkému doláru je možné vidieť postupne sa rozširujúce názory, že pokles výmenného kurzu samotného eura voči ostatným menám plne vynahradil účinok prípadného zníženia úrokových sadzieb. To okamžite vyvolalo vlnu zatvárania pozícií, a to z toho dôvodu, že pravdepodobnosť poklesu úrokových sadzieb v eurozóne sa znížila.
Nemenej zaujímavé boli údaje o vývoji investícií amerických portfóliových manažérov v posledných týždňoch. Podľa zverejneného prehľadu v priebehu prvého marcového týždňa boli práve americkí investori najväčšími predajcami európskych akcií a svoj záujem upriamili predovšetkým na japonské akcie. V prehľade sa hovorí o tom, že počet manažérov predávajúcich európske aktíva vzrástol z 2 % vo februári na 22 % v marci. Celkovo sa však zásadnejší obrat vo vývoji výmenného kurzu eura voči doláru neočakáva. Dôvodom je stále vynikajúci stav americkej ekonomiky a podľa názorov analytikov sa výraznejší pokles v jej vývoji očakáva až v závere tretieho štvrťroku.
Pozornosť sa sústredila na vývoj dát charakterizujúcich maďarský obchodný deficit za mesiac január. Podľa zverejnených dát dosiahol maďarský obchodný deficit 177 miliónov dolárov, čo bol pozitívnejší údaj ako 230 miliónový deficit počas rovnakého obdobia minulého roku. Hoci sú vykázané čísla predbežné, vplyv na trh bol veľmi pozitívny.
Česká koruna v priebehu dňa oslabila z rannej úrovne 37,440 CZK/1 EUR na úroveň 37,610 CZK/1 EUR. Hoci údaje charakterizujúce vývoj spotrebiteľských cien počas februára boli na nezmenenej úrovni v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku, koruna pokračovala v oslabovaní. Analytici nepredpokladajú, že by na štvrtkovom zasadnutí centrálnej banky prišlo k zmene výšky úrokových sadzieb. BRANISLAV MATUŠEK
(Autor je dílerom ING Barings)