Tri roky európskej pomoci Bosne po daytonskej dohode

Počas viac ako troch rokov, ktoré uplynuli od podpisu daytonskej mierovej dohody pre Bosnu a Hercegovinu v novembri 1995, sa naštartovali mnohé projekty na rekonštrukciu zničenej krajiny, návrat utečencov, potrestanie zločinov a zavedenie demokratických .

Počas viac ako troch rokov, ktoré uplynuli od podpisu daytonskej mierovej dohody pre Bosnu a Hercegovinu v novembri 1995, sa naštartovali mnohé projekty na rekonštrukciu zničenej krajiny, návrat utečencov, potrestanie zločinov a zavedenie demokratických inštitúcií. Najväčším donorom a realizátorom tohto diela je Európska únia. Podujala sa realizovať tieto hlavné úlohy: odstránenie vojnových škôd, návrat utečencov a rekonštrukcia, vytvorenie administratívy pre BaH ako nový štát a prechod od režimu direktívnej ekonomiky k demokracii slobodného trhu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Najväčšia humanitárna akcia

Predvojnová BaH mala do 4 miliónov obyvateľov. V BaH i v Chorvátsku prišlo v dôsledku vojny o život asi 400 000 ľudí. Počas vojny viac ako polovica obyvateľov BaH opustila jej územie. Rok 1998 bol rokom začiatku masívnejšieho návratu utečencov a odídencov do ich domovov. Pre organizácie zaoberajúce sa ich návratom na rok 1998 vyčlenila Európska komisia 100 miliónov ECU. Predpokladom návratu utečencov je garancia bezpečnosti, možnosť získania práce, existujúca lekárska starostlivosť v meste, možnosť školskej výučby pre deti, právo slobodného pohybu cez tzv. zónu separácie (medzi Republikou srbskou a Federáciou BaH) a odstránenie mínového nebezpečenstva (podľa britského Červeného kríža boli na území BaH položené takmer 3 milióny mín, ktoré ešte dnes zabíjajú mesačne 35 ľudí, z toho 80 percent civilistov). EÚ financuje tzv. Mine Action Centre v Sarajeve, ktoré vykonáva odmínovávanie a školí už i domácich odmínovačov.

SkryťVypnúť reklamu

Finančná pomoc EÚ pre BaH, schválená po podpise daytonskej dohody, predstavovala 1 miliardu ECU, čo je asi polovica všetkej finančnej pomoci Bosne. Štvrtá donorská konferencia pre BaH v máji 1998 v spolupráci so Svetovou bankou naplánovala vynaložiť v rekonštrukčných a humanitárnych projektoch v BaH 1,25 miliardy US dolárov. Európska komisia tam organizovala aj najväčšiu humanitárnu akciu v dejinách Európy - hlavná ťarcha humanitárnej pomoci bola na Humanitárnom úrade EK (ECHO) a od roku 1992 táto pomoc predstavovala 1,5 miliardy ECU, z toho najväčšia časť putovala do BaH. I dnes žijú tisíce ľudí v tzv. kolektívnych centrách a sú závislí od dodávok humanitárnej pomoci od ECHO.

Cieľ: členstvo v Rade Európy

Vojenskou garanciou mieru sú medzinárodné stabilizačné sily NATO (SFOR). Práve tieto jednotky, spolu s medzinárodnou políciou IPTF, medzinárodnými pozorovateľmi OBSE (vrátane slovenských) a miestnou políciou, zabezpečili úspešný priebeh volieb v BaH v roku 1997 a 1998. Voľby organizovala OBSE a Európska únia na ne vynaložila spolu 12,39 milióna ECU.

SkryťVypnúť reklamu

V januári 1998 sa na základe volieb vytvorila nová vláda v Republike srbskej. Uľahčili sa tým rekonštrukčné programy v tejto časti BaH a návrat ďalších utečencov v rámci celej Bosny. Boli prijaté zákony o občianstve, jednotné vodičské preukazy, spoločná mena, národná vlajka.

Rada námestníkov ministrov zahraničných vecí EÚ a BaH prijala 8. júna 1998 Deklaráciu o zvláštnych vzťahoch medzi EÚ a BaH. Deklarácia konštatuje, že BaH je súčasťou Európy, preto má právo participovať na jej inštitúciách. Nevyhnutná je suverenita a nedotknuteľnosť hraníc BaH. Niet miesta na vízie veľkého Srbska alebo veľkého Chorvátska. Ekonomika BaH musí prejsť na trhové princípy, na čo má prísľub Medzinárodného menového fondu, Svetovej banky i Európskej banky pre obnovu a rozvoj. EÚ bude podporovať budúce prijatie BaH do Rady Európy, čo vyžaduje najmä pluralitný politický systém s viacetnickými nenacionalistickými politickými stranami.

SkryťVypnúť reklamu

Nové nebezpečenstvo, podobné Bosne v blízkej minulosti, sa rozhára v Kosove. Bude memento Bosny dostatočným imperatívom pre Európsku úniu i ďalšie medzinárodné sily pre Kosovo?

PATRIK DUBOVSKÝ

(Autor pracoval ako pozorovateľ OBSE v BaH)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 849
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 073
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 060
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 494
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 3 711
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 753
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 505
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 281
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu