Delegácia NR SR na čele s predsedom Jozefom Migašom je od pondelka na týždennej pracovnej návšteve USA. V delegácii sú aj podpredseda NR SR Pavol Hrušovský a predseda Zahraničného výboru NR SR Peter Weiss. Parlamentnú delegáciu sprevádza designovaný slovenský veľvyslanec v USA Martin Bútora. Slovenskí zákonodarcovia prišli do USA hľadať podporu pre čo najskorší vstup SR do NATO. "Úmyselne sme načasovali našu návštevu v USA iba niekoľko týždňov pred zasadaním NATO vo Washingtone," povedal pre TASR P. Weiss. Veľkým povzbudením pre rokovania s americkými zákonodarcami je podľa P. Weissa skutočnosť, že kongresmanovi Johnovi Micovi sa podarilo pripraviť návrh rezolúcie podporujúcej ambície Slovenska, pokiaľ ide o vstup SR do NATO. Návrh podporilo 31 kongresmanov z oboch politických strán.
POĽSKÉ A UKRAJINSKÉ OBAVY Z BIELORUSKA
Poľsko a Ukrajina včera vyslovili obavy ohľadom situácie v Bielorusku, čím naznačili, že politika autoritatívneho bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka môže viesť k destabilizácii celého regiónu. Poľský minister obrany Janusz Onyszkiewicz a šéf ukrajinskej misie pri NATO Konstantyn Hryščenko včera v Londýne počas trojdňovej konferencie o 50. výročí vzniku NATO obvinil Minsk zo snahy o obnovenie rokovaní o zmluve limitujúcej konvenčné sily v Európe, aby mohol zvýšiť počet svojich vojsk a vojenských zariadení. Poľský minister obrany sa obáva predovšetkým Lukašenkovej túžby posilniť vzťahy s Ruskom, hlavne vo vojenskej oblasti. Onyszkiewicz si však nemyslí, že by sa situácia v Bielorusku zhoršila až natoľko, aby bol potrebný zásah NATO. Slovensko zastupuje na stretnutí, na ktorom sa zúčastňuje aj generálny tajomník NATO Javier Solana, minister zahraničných vecí Eduard Kukan.
SÚSTREDENÝ DIPLOMATICKÝ TLAK NA MILOŠEVIČA
Ak sa na prebiehajúcich rozhovoroch o návrhu mierovej dohody o Kosove dosiahne pokrok, mierové rokovania, ktoré by mali pokračovať 15. marca, sa možno odložia o týždeň. Naznačil to včera v Londýne nemenovaný zdroj NATO, podľa ktorého dôvod odkladu spočíva v želaní, aby sa mierová dohoda podpísala už na konferencii. Po súhlase kosovských Albáncov s návrhom dohody sa diplomatický tlak sústreďuje na juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča, ktorý stále odmieta vojenskú časť zmluvy o rozmiestnení mierových síl pod vedením NATO v Kosove. V pondelok sa jeho nekompromisný postoj pokúsil prelomiť nemecký minister zahraničných vecí Joschka Fischer, včera do Belehradu pricestoval americký vyjednávač Richard Holbrooke. Miloševičovi bude podľa vlastných slov tlmočiť vážne obavy USA z pokračujúcich bojov v Kosove, zároveň ho upozorní na možné následky, ktoré z toho môžu vyplynúť, ak sa situácia do druhého kola rokovaní výrazne nezlepší.
UNESENÍ JUHOKÓREJČANIA
Juhokórejská republika včera oznámila, že Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) doteraz zadržiava 685 jej občanov, ktorí sa stali obeťami únosu alebo sú vojnovými zajatcami. Juhokórejská spravodajská služba informovala, že od skončenia kórejskej vojny v rokoch 1950-1953 KĽDR uniesla 3756 Juhokórejčanov, väčšinou rybárov, pričom doteraz vrátila do vlasti 3302 z nich. (TASR)