m Vyskytli sa názory, že Slovensko nebolo prijaté v prvej skupine kandidátov na rozšírenie NATO nie iba pre zlú politickú situáciu v krajine, ale tiež pre nezverejnenú dohodu uzavretú medzi USA a Ruskom. Ovplyvnil postoj Ruska rozhodnutie o vyňatí Slovenska z prvej skupiny alebo boli jediným dôvodom nedostatky v demokratických princípoch na Slovensku?
"Ruské námietky nemali nič spoločné s týmto rozhodnutím, ktoré vychádzalo čisto z vnútornej politickej situácie na Slovensku. Pôvodný plán naozaj počítal s rozšírením o Visegrádsku štvorku vrátane Slovenska, ale Slovensko potom zaostalo na politickom fronte."
m Hlavný veliteľ vojsk NATO Wesley Clark prednedávnom vyhlásil, že aliancia nebude v blízkej budúcnosti uvažovať o prijatí druhej skupiny nových kandidátov, ale takisto vyhlásil, že Slovensko je zvláštny prípad a že NATO bude uvažovať o zaplnení "čiernej diery". Myslíte si, že je Slovensko pre NATO strategicky dôležité?
"Čo sa týka strategických úvah, je jedinou krajinou kľúčovej strategickej dôležitosti Poľsko, ale rozšírenie NATO je oveľa viac než iba stratégia. Clintonova vláda ho vidí ako prostriedok na upevnenie demokratických reforiem v Európe, takže v tomto význame sa Slovensko stáva atraktívnym kandidátom, ako aj jeho ekonomická a politická reforma."
m Ako vidíte šance Slovenska stať sa členom NATO? Kedy si myslíte, že je to možné?
"Očakávam, že druhá vlna sa omešká. Možno o 3 až 5 rokov. Pokladám Slovensko za kandidáta vhodného pre druhú vlnu rozširovania."
PRE SME - MIROSLAV KOT,
Brusel