BRATISLAVA (SME - rf) - Vláda Mikuláša Dzurindu dospela k rozhodnutiu, že protiraketový systém S-300 nie je vhodný pre potreby slovenskej armády a zrušila uznesenie Mečiarovej vlády o jeho dovezení z Ruska. Rozhodnutie prijala v utorok a veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku Alexander Akseňonok dostal včera od vicepremiéra Ivana Mikloša oficiálne stanovisko vlády o zrušení objednávky. Prevádzkovanie raketového protilietadlového systému, ktorý by stál SR odpísanie takmer 6 miliárd korún z ruského dlhu, je podľa premiéra Mikuláša Dzurindu nákladné a "dovoz systému by nebol v súlade so zahraničnopolitickou orientáciou vlády, ktorá je smerom k Európskej únii a Severoatlantickej aliancii". Rozhodovanie vlády o zrušení dovozu bolo zložité, čo potvrdzuje fakt, že sa s ním otáľalo. O dovezení, resp. nedovezení systému mala vláda rozhodnúť už vo februári. Jedným z dôvodov váhania mohol byť nátlak z ruskej strany. Túto tému však premiér Dzurinda zahral do autu slovami, že "nie vždy je rozumné o všetkom hovoriť. Nie preto, žeby človek upieral daňovým poplatníkom právo na informácie, ale z pohľadu výsledku je jednoducho niekedy rozumnejšie nehovoriť".
Priamo neodpovedal ani na otázku prípadných sankcií za zrušenie objednávky s tým, že o probléme sa bude hovoriť na zasadnutí spoločnej rusko-slovenskej medzivládnej komisie. Existujú informácie, podľa ktorých výrobca systému investoval do výroby S-300 pre Slovensko už 20 miliónov dolárov. Výsledok zrušenia však bude podľa M. Dzurindu jednoznačne pozitívny: "Slovensko si v minulosti škodilo nejednoznačnou orientáciou. Systém mal stáť veľa peňazí. Tieto peniaze ostanú ako naša pohľadávka voči Ruskej federácii a budem radšej, keď namiesto drahého systému S-300 dovezieme z Ruska to, čo potrebujú Slovenské elektrárne alebo niektoré ďalšie slovenské podniky." Je predpoklad, že dovezením S-300 by sme prehĺbili technologickú závislosť od Ruska, čo by bolo v rozpore s deklarovanou zahraničnopolitickou orientáciou Dzurindovej vlády. Treba pripomenúť, že jeden komplex S-300 vo výzbroji Armády SR už je a patrí k 36. protilietadlovej raketovej brigáde v Nitre. SR ho získala v rámci delenia majetku federácie a zahŕňa 12 odpaľovacích zariadení so 48 strelami. Odborníci tvrdia, že pre Slovensko vzhľadom na reliéf a rozlohu nie je
S-300 plne využiteľný. Úlohou systému je ničiť okrem lietadiel aj riadené strely s plochou dráhou letu, ktoré sa pohybujú v malých a stredných výškach. Veľvyslanec Ruskej federácie v SR A. Akseňonok prisľúbil vicepremiérovi Miklošovi, že bude o tomto rozhodnutí slovenskej vlády informovať ruskú vládu. Vo svojom vyhlásení pre TASR zdôraznil, že vzhľadom na to, že na výrobu príslušného komplexu boli už v súlade s rusko-slovenským medzivládnym protokolom vynaložené značné prostriedky z ruského rozpočtu, o čom bola predtým slovenská strana neraz informovaná, táto finančná otázka by mala byť v zodpovedajúcej miere vyrovnaná.