BRATISLAVA (SME - am) - Prudký pokles ekonomického rastu vo Veľkej Británii prvýkrát po šiestich mesiacoch zhoršil pomery na britskom trhu práce. Podľa včera zverejnených údajov Národného štatistického úradu (ONS) vzrástol počet poberateľov podpory o 4300 na vyše 1,3 milióna. Tento nárast bol však taký malý, že neovplyvnil celkovú mieru nezamestnanosti, ktorá ostala nezmenená na úrovni 4,6 percenta. Podľa údajov, ktoré zverejnila Medzinárodná organizácia práce (ILO), však počet nezamestnaných dosahuje 1,84 milióna, čo je o 37-tisíc viac než v januári. Metodika ILO zahŕňa totiž aj tú časť nezamestnaných, ktorí nie sú registrovaní na úrade práce, a teda nie sú poberateľmi podpory. Podľa ILO vzrástla britská nezamestnosť na 6,3 %, čo je v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom o 0,1 % viac.
Celkový počet pracujúcich Britov však paradoxne stúpol na rekordnú úroveň 27,3 milióna. Bolo to spôsobené hlavne nárastom tej časti pracujúcich Britov, ktorí nie sú zamestnaní na plný úväzok. Tento zdanlivý rozpor sa dá vysvetliť tým, že počet ľudí, ktorí pracujú alebo sú schopní pracovať (celková pracovná sila) rastie a ovplyvňuje obidve kategórie - zamestnaných aj nezamestnaných.
Podľa ministra práce Andrewa Smitha mali britské pracovné úrady minulý mesiac k dispozícii 226-tisíc nových pracovných miest, čo znamená, že opatrenia na trhu práce boli úspešné a v blízkej budúcnosti môžu znamenať zvýšenie ekonomickej aktivity na Britských ostrovoch. Kritická situácia je vo výrobnom sektore, ktorý v poslednom štvrťroku prišiel o 226-tisíc pracovníkov.
Podľa ďalších údajov zverejnených ONS vzrástli príjmy obyvateľstva za uplynulé tri mesiace o 4,3 percenta oproti porovnateľnému obdobiu minulého roka. V praxi to znamená pokles rastu miezd, ktorý vzápätí vyvolal v niektorých britských médiách špekulácie o ďalšom možnom znížení úrokových sadzieb. Podľa britskej centrálnej banky Bank of England (BoE) zodpovedá 4,5-percentná úroveň rastu miezd dosiahnutiu inflačného cieľa, ktorý predstavuje 2,5 %. ONS začal znovu zverejňovať údaje o raste miezd až minulý mesiac, pretože v minulom roku prevládali pochybnosti o ich presnosti. A práve nadhodnotenie miery rastu miezd bolo podľa niektorých analytikov hlavnou príčinou toho, že BoE zvýšila v polovici minulého roka úrokové sadzby.