Euro pokračovalo v posilňovaní po tom, čo trh pochopil odstúpenie Európskej komisie ako pozitívny signál. Prispeli k tomu aj nedávne vyhlásenia nemeckého kancelára, nesúce sa v tomto duchu. V úvode obchodného dňa v Európe dolár voči euru oslabil až nad úroveň 1,100 USD/1 EUR, avšak túto úroveň výraznejšie neprekonal. Voči jenu atakovalo euro hranicu 130,40 JPY/1 EUR, avšak aj táto zostala dlhšie neprekonaná. Podľa všetkého však ďalší nárast eura bude aj v nasledujúcich dňoch limitovaný, a to predovšetkým vďaka fundamentálnemu vývoju v krajinách eurozóny, hlavne v Nemecku. Ďalším, nemenej závažným faktorom sú pokračujúce predaje eura zo strany japonských investorov, ktorí repatriujú svoje pozície späť do jenov pred koncom fiškálneho roku (31. december 1999). Rozruch vyvolali výsledky zasadania politickej rady Bank of Japan (BoJ). Podľa zverejnených informácií mal jeden z členov rady návrhy v prospech pokračujúceho kvantitatívneho uvoľňovania monetárnej politiky prostredníctvom preplňovania peňažného trhu. BoJ zamietla aj jeho návrh na stanovenie určitej cieľovej úrovne pre expanziu menovej bázy v budúcnosti. Podľa jedného z ďalších členov nárast výmenného kurzu jenu a vývoj na trhu japonských vládnych dlhopisov mal podľa určitých prepočtov za následok pokles hrubého domáceho produktu približne o 1 %.
Z posledného zasadnutia ďalšej z centrálnych bánk, konkrétne Bank of England (BoE), vyplýva, že ôsmi z deviatich členov sa vyjadrili v neprospech zmeny výšky úrokových sadzieb a zároveň vzali do úvahy ďalšie posilnenie libry na finančných trhoch. Vývoj hrubého domáceho produktu počas posledného štvrťroku bol horší, než sa očakávalo, čo opätovne vyvolalo úvahy o tom, že na ďalšom stretnutí centrálnej banky by mohlo prísť k zmene výšky úrokových sadzieb zo súčasnej úrovne 5,50 %. Od októbra minulého roku BoE pristúpila k zníženiu úrokových sadzieb o 200 bodov. Libra počas dňa neprekonala hranicu 1,629 USD/1 GBP a obchodovanie sa sústredilo pod touto úrovňou. Voči euru libra oscilovala v pásme 0,676 GBP/1 EUR a až na úroveň 0,673 GBP/1 EUR.
Viceguvernér Českej národnej banky Zdeněk Tůma počas dňa uviedol, že najrizikovejším faktorom inflácie je vývoj výmenného kurzu českej koruny. Z tohto dôvodu je podľa neho potrebné zvažovať ďalšie znižovanie úrokových sadzieb. Podľa jeho názoru česká ekonomika pokračuje vo svojom negatívnom vývoji, čo indikuje možnosť ďalšieho zníženia úrokových sadzieb. Na druhej strane je však česká ekonomika relatívne malá a otvorená, čo núti podstatnejšie viac sledovať externé faktory a výmenný kurz. Česká koruna oscilovala v úzkom pásme medzi úrovňami 37,900 CZK/1 EUR až po hodnotu 38,100 EUR/1 CZK. BRANISLAV MATUŠEK
(Autor je dílerom ING Barings)