Len niekoľko týždňov pred prvou oficiálnou návštevou čínskeho premiéra v Spojených štátoch po 15 rokoch sa vzťahy medzi Pekingom a Washingtonom vyostrili. USA obvinili Čínu, že získala tajné informácie o technológii na výrobu jadrových rakiet. Pekinské vedenie to rezolútne odmietlo. Predseda vlády Ču Žung-ti v nezvyčajne ostrej reakcii označil zverejnené správy za súčasť protičínskej propagandy.
Podľa americkej tlače sa Číne podarilo získať informácie prostredníctvom istého amerického vedca čínskeho pôvodu z jadrového laboratória v Los Alamos. Pobúrení republikáni okamžite vyzvali Sandyho Bergera, ktorý je v Bielom dome poradcom prezidenta pre národnú bezpečnosť, aby odstúpil. V protiklade s tvrdeniami Washingtonu však Peking vyhlásil, že Čína je schopná samostatne vyvinúť vlastné zbrane. Pekinskí činitelia sa domnievajú, že táto aféra má zabrániť normálnym čínsko-americkým obchodným vzťahom.
K napätiu vo vzájomných vzťahoch dochádza v čase, keď Celočínske zhromaždenie ľudových zástupcov prijalo niekoľko zásadných dodatkov k ústave. Za najvýznamnejší sa považuje uznanie legitímnosti súkromného vlastníctva ako dôležitej zložky hospodárstva. Týmto krokom sa de facto včlení do čínskej ústavy úsilie Teng Siao-pchinga, ktorý koncom 70. rokov v krajine odštartoval rozsiahle ekonomické reformy. Jeden z najhorlivejších stúpencov hospodárskej transformácie premiér Ču Žung-ti počas zasadania čínskych komunistov opätovne vyzval na urýchlenie reformy štátnych podnikov a rozvoj súkromného sektora, hoci to prinesie ďalšie milióny nezamestnaných i hrozbu sociálnych nepokojov.
Pri nedávnej návšteve Pekingu ministerka zahraničných vecí USA Madeleine Albrightová uvítala veľký pokrok v čínsko-amerických vzťahoch a zdôraznila, že obe strany by mali k sebe pristupovať ako kooperujúci partneri. I keď Washington kritizuje situáciu v oblasti ľudských práv v Číne, v otázke Taiwanu podporuje politiku "jednej Číny". Peking však odsúdil zámer USA zahrnúť Taiwan, ktorý považuje za svoju provinciu, pod raketový ochranný dáždnik s ďalšími ázijskými krajinami. Podľa jeho stanoviska by išlo o zasahovanie do čínskej zvrchovanosti. Chystaná aprílová návšteva čínskeho premiéra Ču-Žung-tiho v USA ukáže, či sa podarí zblížiť postoje oboch strán v sporných bodoch, ktoré brzdia rozvoj čínsko-amerického "konštruktívneho strategického partnerstva". MARTIN MÓZER
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)