Taliansky lekár, ktorý vyvolal rozruch, keď pomáhal ženám po menopauze stať sa matkami, vyvinul novú techniku na pomoc sterilným mužom. Ide o "kultiváciu" ich spermií pomocou myší. Hoci nad jeho extrémne znejúcim spôsobom liečby bude určite mnoho ľudí krútiť hlavou, podľa najslávnejšieho talianskeho odborníka na umelé oplodnenie jeho postup už viedol k narodeniu piatich detí. Ako tvrdí sám expert, je to veľký krok vpred a s touto technikou už pravdepodobne nebude žiaden muž sterilný. Celý princíp spočíva v tom, že sa sterilným mužom odoberú spermatogónie - primitívne bunky, z ktorých sa v normálnom prípade vyvíjajú spermie. Tieto bunky sa potom kultivujú v samčích pohlavných žľazách myší. "Sú to bunky, ktoré by nikdy nedozreli. Títo muži sú úplne sterilní. Zavedením spermatogónií do orgánov myší vzniká možnosť dozretia na oplodneniaschopné spermie," vysvetlil taliansky odborník.
MONIKA LEWINSKÁ NA CESTÁCH
Expraktikantke v Bielom dome Monike Lewinskej sa v pondelok dostalo búrlivého prijatia od nadšeného davu v centre škótskeho mesta Glasgow. Priviedlo ju tam turné spojené s prezentáciou knihy Monikin príbeh, ktorá opisuje jej aféru s americkým prezidentom Billom Clintonom. Tak ako vo väčšine zastávok na jej britskom turné aj v Glasgowe sa celé hodiny pred začiatkom autogramiády zhromaždili stovky ľudí, aby si zaistili získanie Lewinskej autogramu. V dave boli aj miestne študentky, ktoré si v súvislosti so Starrovou správou nasadili masku amerického prezidenta Billa Clintona a mávali cigarami. Britské turné naplánované v 19 mestách bude pokračovať do 24. marca.
VERNÝ DRUH V STAROBE
Japonskí vynálezcovia prišli na to, ako pomôcť osamelým starým ľuďom - vymysleli mačku. Na prvý pohľad ju možno len ťažko rozoznať od skutočného zvieraťa, jej meno Tama však naznačuje, že toto "božie" stvorenie vzniklo v dielni výrobcov, ktorí sa pred niekoľkými rokmi preslávili elektronickými hračkami typu Tamagoči. Tama je vlastne robot v plyšovom kožuchu, ktorý dokáže rozlíšiť hlas svojho majiteľa a slovami odpovedať na niekoľko jednoduchých otázok a pozdravov. Myši síce nechytá, netreba ju však kŕmiť, nepotrebuje debničku s pieskom a nemáva blchy. Tisíce týchto mačičiek už rozdelila japonská vláda starým osamelým ľudom v rámci projektu pomoci ľuďom, ktorí sa už nepodieľajú na "voľnej kapitalistickej súťaži". "Inšpirovali sme sa živočíšnou terapiou, o ktorej experti veria, že pomáha liečiť demenciu," uviedol výrobca novej hračky pre dedkov a babky.
DRAHÉ MOBILY
Čečenské vedenie sa na príkaz prezidenta Maschadova zrieklo používania služobných mobilných telefónov z dôvodu neúnosne vysokých účtov. Tí z oficiálnych predstaviteľov, ktorí sa s mobilmi nedokážu rozlúčiť, budú odteraz musieť za hovory platiť z vlastných vreciek. Problém je však v tom, že oficiálna mzda poradcov prezidenta, ministrov a vicepremiérov predstavuje v prepočte len približne 20-30 dolárov, no ani tieto peniaze im pravidelne nevyplácajú. V administrácii čečenského prezidenta tvrdia, že z rozpočtu už budú hradiť len päť mobilných telefónov. Jeden z nich má právo používať podpredseda vlády Turpal Agterijev, zodpovedný za silové zložky. Nie je pritom jasné, ako sa teraz bude spájať so svojimi podriadenými ministrami, ktorí už mobily používať nebudú. V Čečensku totiž klasická telefónna sieť nefunguje.
(TASR)