24. - 25. marca v Berlíne, a dúfajú, že únia pripraví cestu, aby mohla stanoviť koncom tohto roku termín zamýšľaného prijatia nových členov.
Dokonca ešte pred hromadnou rezignáciou členov Európskej komisie, ku ktorej prišlo tento týždeň po správe odhaľujúcej podvodné praktiky, rástol medzi východoeurópskymi kandidátmi pocit, že EÚ sa stavia k svojmu rozšíreniu chladnejšie. "V tejto chvíli je postoj EÚ v kandidátskych krajinách vnímaný tak, že rozšírenie je nevyhnutné, ale ako niečo, čomu nemôžete sami zabrániť, napríklad dážď," hovorí bývalý hlavný poľský sprostredkovateľ v Bruseli Jacek Saryusz-Wolski. Podľa jeho názoru sa od júla 1997, keď bol prizvaný na vstup do únie Cyprus a päť bývalých komunistických štátov východnej Európy, entuziazmus značne zmiernil.
Často citovaným faktorom je zmena nemeckej vlády. Bývalý kancelár Helmut Kohl bol obhajcom rýchleho prijatia nových členov - do konca roku 2000. Jeho nástupca Gerhard Schröder tak isto vyzýva na rozšírenie EÚ tak rýchlo, ako to bude možné - ale až po finančných reformách únie. EÚ, ktorej v súčasnosti predsedá práve Nemecko, sa bude snažiť vyrovnať sa s problémom reformy svojho rozpočtu na berlínskom summite v rámci Agendy 2000, teda financovaním EÚ v rokoch 2002 až 2006. Oficiálni predstavitelia EÚ a Nemecka tvrdia, že len v prípade dosiahnutia kontroly výdavkov EÚ si únia bude môcť rozšírenie dovoliť. Dokonca aj po dohode o výdavkoch na poľnohospodársku refomu, ktorá sa dosiahla minulý týždeň, nemeckí oficiálni predstavitelia tvrdia, že únia napríklad nemôže prijať Poľsko s jeho miliónmi roľníkov. Český prezident Václav Havel varoval predstaviteľov EÚ, aby nepokazili pochybnosťami o rozšírení historickú príležitosť.
O členstvo v EÚ sa okrem Cypru uchádzalo desať štátov zo strednej a východnej Európy. Medzi piatich vyvolených pre prvú vlnu sa dostaly Česká republika, Estónsko, Maďarsko, Poľsko a Slovinsko. Každá z kandidátskych krajín má problémy so splnením kritérií EÚ, ale súčasne si želá vstúpiť do únie, väčšinou do roku 2003. Podľa komisára EÚ pre zahraničné vzťahy Hansa van der Broeka sa dá očakávať väčšia diferenciácia medzi kandidátmi, pokiaľ ide o splnenie požiadavok únie.
(REUTERS)