kladá zabezpečenie autonómie provincie prostredníctvom rozmiestnenia medzinárodných síl na jej území. Vyzývame Belehrad, aby podpísal politický dokument navrhnutý pracovnou skupinou v Rambouillet vo Francúzsku, vyhlásil Ivanov na zasadnutí zahraničného výboru ruského parlamentu. Ivanov včera o politickom urovnaní kosovskej krízy telefonicky hovoril s americkou ministerkou zahraničných vecí Madeleine Albrightovou. Obaja sa údajne zhodli na tom, že rozhovory musia pokračovať. "Akékoľvek stroskotanie rozhovorov v Paríži a prehĺbenie krízy by mohlo mať ďalekosiahle dôsledky pre Balkán," citovala hovorcu ruského ministerstva zahraničia agentúra ITAR-TASS. Osud mierových rozhovorov sa dostal do slepej uličky po tom, čo juhoslovanská delegácia odmietla kompromis a Belehrad začal preskupovať svoje ozbrojené sily na zjavnú prípravu na masívnu ofenzívu.
V stredu na juhu Kosova zabili juhoslovanského vojaka, ďalší bol zranený na severe oblasti. Oznámila to včera informačná služba Juhoslovanskej armády (VJ) v kosovskej metropole Priština. Hovorca Kosovskej kontrolnej misie (KVM) OBSE v stredu potvrdil, že VJ a polícia vedú severovýchodne od Prizrena operáciu proti UCK. Hliadky KVM, ktoré do Kosova vyslala Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, narážajú na "rastúcu agresivitu zo strany srbského obyvateľstva a na obmedzovanie svojich aktivít zo strany úradov". Oznámil to včera dánsky hovorca KVM Joergen Grunnet pre dánsky rozhlas. "Zaznamenali sme tiež, že srbské úrady sa stali menej kooperatívnymi, častejšie zastavujú naše hliadky a bránia im jazdiť tam, kde chcú ísť, čo je porušením dohody o prímerí z októbra minulého roka," zdôraznil Grunnet.
Vrchný veliteľ síl NATO v Európe, americký generál Wesley Clark včera priletel do macedónskej metropoly Skopje, kde sa stretol s macedónskymi predstaviteľmi a s veliteľmi jednotiek aliancie, ktoré sú v tejto republike rozmiestnené v blízkosti hraníc s Kosovom. Generál Clark, ktorý tiež velí americkým jednotkám rozmiestneným v Európe zo svojho generálneho štábu v belgickom Monse, by sa stal vrchným veliteľom v eventuálnej operácii NATO v Kosove, či by už išlo o rozmiestňovanie mierových síl
NATO, alebo o letecké útoky na srbské ciele. Tento mesiac bolo v Macedónsku sústredených 12 000 vojakov z piatich členských krajín NATO, ktorí sú pripravení presunúť sa do Kosova, pokiaľ sa podarí dohodou ukončiť konflikt medzi Belehradom a miestnymi Albáncami.