BRUSEL (ČTK, TASR) - Plnú zodpovednosť za krach parížskych rokovaní o mieri v Kosove nesie podľa spojencov juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič. K tomuto záveru došli včera veľvyslanci členských krajín na mimoriadnom zasadaní Rady NATO v Bruseli, na ktorom si vymenili názory na vývoj situácie v Kosove. Rada NATO však neprijala nijaké rozhodnutie ohľadne leteckých útokov na srbské vojenské ciele. Veľvyslanci sa opäť zídu v pondelok, a ak to bude nutné, už aj v nedeľu, aby posúdili ďalší vývoj.
Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) včera nariadila 1400 členom verifikačnej misie v Kosove, aby oblasť opustili. Niektoré krajiny už zareagovali na zvýšenú pravdepodobnosť leteckých útokov a vyzvali svojich občanov, aby necestovali na územie Juhoslávie a tiež začali s evakuáciou zamestnancov veľvyslanectiev.
Parížsku mierovú konferenciu v Kosove včera po piatich dňoch prerušili dovtedy, kým juhoslovanská delegácia nezmení svoj postoj k dohode. Konferencia, ktorá sa začala v pondelok, sa skončila de facto vo štvrtok večer po tom, ako albánska delegácia jednostranne podpísala mierovú dohodu. Srbská delegácia sa k podpisu nepripojila, ale krátko nato predložila kontaktnej skupine vlastný dokument o samospráve Kosova, ktorý podpísala a o ktorom chce rokovať s Albáncami. Dokument podpísaný Albáncami označil srbský prezident Milan Milutinovič za "falošný", ktorý Albánci pripravili so "svojimi americkým priateľmi". Belehrad odmieta rozmiestnenie medzinárodných jednotiek vedených NATO v Kosove, ktoré kontaktná skupina považuje za nevyhnutnú súčať akejkoľvek dohody, a spochybňuje aj niektoré prvky politickej časti dohody z Rambouillet.
Rusko, člen kontaktnej skupiny a tradičný spojenec Srbov, krátko po prerušení konferencie vyhlásilo, že rokovanie o kosovskej kríze pokračuje. Politické riešenie nemá alternatívu, povedal hovorca ministerstva zahraničných vecí Vladimir Rachmaninov a dodal, že jednostanný podpis dohody kosovskými Albáncami nemá žiadnu právnu hodnotu a problém nerieši. Dohodu nepodpísal ani ruský sprostredkovateľ Boris Majorskij, na rozdiel od svojich kolegov Wolfganga Petritscha (EÚ) a Christophera Hilla (USA). Letecké útoky proti Juhoslávii sú podľa Huberta Védrina "reálne".
Veliteľ vojsk Severoatlantickej aliancie (NATO) v Kosove, americký generál Wesley Clark včera v belgickom meste Mons "na základe spoľahlivých informácií" vyhlásil, že na území Kosova v dôsledku vojenskej aktivity Srbov prebieha ďalšia humanitárna tragédia. Podľa Clarka opustilo od decembra minulého roku svoje príbytky viac ako 60 000 etnických Albáncov obávajúcich sa ďalšej eskalácie ozbrojených akcií srbských vojenských a bezpečnostných síl, v dôsledku ktorých je v súčasnosti na polovici územia Kosova prakticky neobývaných vyše 50 percent domov.