acovníci dokázali, že jej pôvodcom sú drobné mikroskopické roztoče. Kto je alergický na domáci prach, mal by dodržiavať tieto zásady:
- Úplná likvidácia roztočov nie je takmer možná, snažíme sa redukovať ich množstvá.
- Pretože najviac roztočov sa nachádza v lôžkach ľudí, kde majú najvyhovujúcejšie podmienky na život (teplotu okolo 37 stupňov Celzia a relatívnu vlhkosť vzduchu 75-80 %, dostatok potravy - šupinky ľudskej kože), lôžka každý deň vysávajte, vetrajte na slnku, exponujte počas mrazu vonku.
- Posteľnú bielizeň meňte aspoň raz za tyždeň, perte ju pri vyšších teplotách a dôkladne vyžehlite.
- Obývacia miestnosť alergika má byť slnečná, suchá, nenáročná na každodenné upratovanie. Odstráňte čalúnený nábytok, závesy, koberce, kvety v kvetináčoch, ozdobné vankúše, zadržujú prach a roztoče.
- Pri vysávaní a utieraní prachu nesmie byť prítomný alergik. Prach odstraňujte zo všetkých plôch kvalitnými vysávačmi s vodným filtrom. Ak máte vysávač s papierovým zberným vreckom, po vysávaní ho ihneď odstráňte z vysávača i bytu.
- Akaracidy (prípravky proti roztočom), používajte vo forme peny na koberce a čalúnené materiály do vysávačov, ktorými sú okamžite odsávané späť. Nepoužívajte spreje, môžu vyvolávať alergické reakcie.
- Z lôžok odstráňte perie a vlnené prikrývky. Používajte lôžkoviny plnené silónovou strižou alebo také, ktoré sa dajú ľahko prať a čistiť. Skutočnou antialergickou posteľnou bielizňou je len taká, ktorú môžeme ľahko prať, najlepšie špeciálna posteľná bielizeň, ktorá zabraňuje prenikaniu roztočov.
- Nechovajte domáce zvieratá, nie sú vhodné ani akváriá, pretože pokrm pre rybky, dafnie sú živnou pôdou pre roztoče.
- Odstráňte hniezda vtákov nad oknami, sú rezervoárom roztočov.
RNDr. Štefánia Makovcová, CSc.